Strona główna Zakrzówek Czy Kodeks postępowania etycznego pracowników Urzędu Miasta Krakowa obowiązuje?

Czy Kodeks postępowania etycznego pracowników Urzędu Miasta Krakowa obowiązuje?

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

28 sierpnia 2020 r. złożyliśmy do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Krakowa skargę na Prezydenta Jacka Majchrowskiego, w której poprosiliśmy Komisję o pomoc i wsparcie nas w walce o Zakrzówek. Prosiliśmy także o interwencję w sprawie sposobu traktowania nas przez Prezydenta i podległych mu urzędników miejskich. Traktowania jak wrogów, a nie mieszkańców Krakowa. Zamiast podjąć z nami rzeczowy dialog, miasto komunikowało się z nami za pośrednictwem lokalnych mediów i serwisów społecznościowych, często obrażając nas na ich łamach, co zdecydowanie przekraczało przyjęte normy społeczne.

Treść skargi można przeczytać na końcu artykułu.

Komisja podejmuje temat 7 miesięcy po złożeniu skargi

Tydzień temu, 25 lutego, otrzymaliśmy informację, że nasza skarga będzie omawiana na posiedzeniu Komisji, 4 marca, czyli 7 miesięcy od jej złożenia! Z nieznanego powodu przedłużano jej rozpatrzenie aż do ubiegłego czwartku. Zależało nam, aby Komisja wsparła nas w rozmowach z miastem odnośnie zatrzymania trwającej budowy Parku Zakrzówek. 7 miesięcy temu…

Obrady Komisji bez naszego udziału

Po przeanalizowaniu całej sprawy, doszliśmy do wniosku, że nasza obecność na obradach Komisji po prostu nie ma już sensu. Trzeba odnotować też fakt, że obrady komisji zaczynają się o godzinie 14, kiedy wszyscy jesteśmy w trakcie pracy, tak jak większość mieszkańców, a treść samej skargi nie odpowiada już obecnej sytuacji. Od złożenia skargi, ataki na nas ze strony urzędników miejskich tylko nasiliły się i nie dotyczyły już tylko Zakrzówka, ale także innych naszych działań. Wielokrotnie słyszeliśmy, że jesteśmy opłacani, działamy na zlecenie polityczne, “jesteśmy podłymi ludźmi” i pseudoaktywistami (pisownia oryginalna za urzędową gazetą Krakow.pl). Ponadto, wysocy rangą urzędnicy wspierają swoim autorytetem hejterskie profile w mediach społecznościowych, które prezentują mowę nienawiści skierowaną w naszą stronę.

Komisja podjęła decyzję o oddaleniu w czasie rozpatrzenia skargi, do chwili zakończenia postępowania w prokuraturze.

Co o tym sądzimy? 7 miesięcy temu zależało nam na szybkim jej rozpatrzeniu, ponieważ prace budowlane na Zakrzówku trwały i każdy dzień był kolejnym dniem niszczenia tego miejsca. Jednak, minęło już ponad pół roku…
W obecnej sytuacji i w kontekście kontrowersyjnych i nieakceptowanych społecznie prac na Zakrzówku taka decyzja jest dla nas zrozumiała. Tym bardziej, że Sąd podjął decyzję o przekazaniu sprawy Zakrzówka do Prokuratury do ponownego zbadania.
Natomiast chcemy podkreślić, w żaden sposób postępowanie prokuratury nie wpływa na fakt, że miejscy urzędnicy, w tym Piotr Kempf odnoszą się do nas, mieszkańców i działaczy społecznych w sposób nieakceptowalny, sprzeczny z obowiązującym kodeksem etycznym urzędników. Rozważamy wniesienie szczegółowej skargi w tej sprawie.

Czy Kodeks postępowania etycznego pracowników UMK obowiązuje w Krakowie?

Korzystając z okazji, chcielibyśmy przypomnieć, że urzędników miejskich, w tym wszystkich dyrektorów instytucji miejskich, obowiązuje Zarządzenie nr 2224/2005 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 25 listopada 2005 r. w sprawie wprowadzenia Kodeksu postępowania etycznego pracowników Urzędu Miasta Krakowa. 
Rozdział II
Zasady postępowania, art.2. pkt. 2 brzmi:

Pracownik Urzędu Miasta Krakowa kieruje się w swoim postępowaniu zasadami:

2. UPRZEJMOŚCI I ŻYCZLIWOŚCI:
– w kontaktach z mieszkańcami jest uczynny i życzliwy oraz pamięta, że wszyscy obywatele są równi,
– prezentuje wysoką kulturę osobistą,
– swoje zachowanie opiera na dobrych relacjach ze współpracownikami,

Pełną treść Kodeksu można przeczytać poniżej lub pobrać pod tym LINKIEM.

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz