1,7K
Informacja o tym, że miejska spółka – Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. – chce wyciąć 2300 zdrowych, dojrzałych i wymiarowych drzew nas zmroziła.
Bez zbędnej zwłoki, końcem lutego, razem z Extinction Rebellion Kraków, posłanką Darią Gosek-Popiołek oraz mieszkańcami Nowej Huty, zorganizowaliśmy wizję w terenie, aby na własne oczy zobaczyć jak buduje się przyszłość w Krakowie, w „zielonej stolicy”. Niestety wycinki już ruszyły, a widok ściętych drzew niemal o wymiarach pomnikowych mamy w pamięci do dziś.
Według nas ochrona rosnących w mieście drzew to obecnie jedna z najpilniej potrzebnych inwestycji w naszą przyszłość. Potrzebnych dosłownie paląco – bo w dobie katastrofy klimatycznej to właśnie duże drzewa najlepiej chronią nas przed nasilającymi się, zwłaszcza latem, upałami, które dla rosnącej liczby osób okazują się zabójcze. Tymczasem w Krakowie wycina się drzewa na potęgę.
Nowa Huta Przyszłości S.A. pod inwestycję planuje wyciąć 2300 zdrowych, dojrzałych i wymiarowych drzew. Część z nich już poszła na przemiał. W zamian otrzymamy… 4 hektary urządzonej zieleni parkowej w ramach 33 hektarów całej inwestycji.
Nasadzenia zastępcze tylko usypiają czujność, uspokajają sumienia i spłycają refleksję. W żaden sposób nie rekompensują choćby ułamka w ogólnym bilansie ekologicznym tej inwestycji. Usługi ekosystemowe świadczone nam przez naturę w postaci dużych, dojrzałych drzew są setki razy przewyższające nasadzenia, którymi Nowa Huta Przyszłości chce nam zrekompensować tą niepotrzebną stratę. To nie jest równowaga, to dewastacja. A słowo „przyszłość” nabiera tu wręcz ironicznego znaczenia…
Ocalmy choć część z tych drzew! Piszcie maile – do prezydenta: prezydent@um.krakow.pl oraz prezesa spółki NHP: biuro@knhp.com.pl – twórzmy razem społeczną presję, która wymusi na Nowej Hucie Przyszłości autentyczną dbałość o naszą wspólną przyszłość!
Obejrzyjcie również nagranie z trwającej wycinki wraz z polemiką naszej członkini dr hab. Zofii Prokop z wypowiedziami prezesa spółki.
[wypowiedzi prezesa spółki Nowa Huta Przyszłości, Artura Paszko, pochodzą z audycji w radiu Eska; komentarz przygotowała dr hab. Zofia Prokop, Wydział Biologii UJ / Nauka dla Przyrody]