Strona główna drzewa Pomiary: zieleń a beton, czyli miejska wyspa ciepła zabija

Pomiary: zieleń a beton, czyli miejska wyspa ciepła zabija

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Miejska wyspa ciepła zabija. Drzew i zieleni potrzebujemy w mieście jak nigdy wcześniej. Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem Barcelona Institute for Global Health zebrał i przeanalizował dane dotyczące zgonów spowodowanych przez wysokie temperatury oraz miejskie wyspy ciepła w 93 europejskich miastach.

Naukowcy zadali sobie pytanie: czy gdyby zwiększyć pokrywę drzew w miastach do 30%, to czy dałoby się zmniejszyć śmiertelność spowodowaną upałami? Zastosowali różne modele matematyczne i statystyczne, aby przeanalizować zebrane dane, a z kolei my postanowiliśmy zebrać dla was esencje.

  • Średnia temperatura w miastach od czerwca do sierpnia 2015 roku była o 1.5 stopnia wyższa niż poza miastem.

  • 6 700 przedwczesnych śmierci spowodowanych przez wysokie temperatury stanowiło 4,3% wszystkich zgonów w tym okresie, oraz 1,8% w ciągu roku.

  • 1/3 tych śmieci można było zapobiec przez zwiększenie pokrywy drzew do 30%.

Wyniki pokazują średnią ze wszystkich 93 miast Europy.

Jak w tym wszystkim wypada Kraków?

  • Średnia pokrywa drzew w Krakowie wyniosła 16,9% powierzchni.
  • Średnia temperatura była o 1,4 stopnia wyższa niż poza Krakowem.
  • 115 osób zmarło z powodu wysokich temperatur, co stanowiło 8% wszystkich zgonów w badanym okresie.
  • Gdyby zwiększyć pokrywę drzew do 30% powierzchni, to 26 z tych zgonów udałoby się uniknąć (tylko na przestrzeni czerwiec-wrzesień)

Naukowcy z Barcelona Institute for Global Health podkreślają znaczenie drzew w utrzymaniu zdrowia i komfortu życia. Przypominają, że drzewa przeciwdziałają chorobom układu krążenia, są zachętą do aktywności fizycznej, poprawiają pamięć i koncentrację, redukują hałas oraz zanieczyszczenia powietrza.

Podpiszpetycję, aby chronić krakowskie drzewa!

[Pomiary wykonano 16 sierpnia, 2023 r., w godzinach 13-15, przy częściowym zachmurzeniu i temperaturze powietrza 31 stopni Celsjusza. Urządzenie: Kamera termowizyjna FLIR E6]

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz