Strona główna miasto Kraków walczy o czyste powietrze – uchwała o Strefie Czystego Transportu na sesji Rady Miasta Krakowa

Kraków walczy o czyste powietrze – uchwała o Strefie Czystego Transportu na sesji Rady Miasta Krakowa

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

W minioną środę, 17 stycznia, podczas sesji Rady Miasta Krakowa, mieszkanki, aktywiści, naukowczynie i ekolodzy, wyrazili swoje poparcie dla Strefy Czystego Transportu. Rada Miasta odrzuciła uchwałę obywatelską “Krakowa dla kierowców”, której celem było całkowite zniesienie SCT.

Podjęta w listopadzie zeszłego roku uchwała dotycząca SCT przewidywała, że od 1 lipca 2024 roku po Krakowie nie będą mogły jeździć samochody około trzydziestoletnie, niespełniające norm Euro 1 (dla benzyny) i Euro 2 (dla diesli), a samochody zarejestrowane po 1 marca 2023 musiałyby spełniać wyższe wymagania, by wjechać do strefy – Euro 3 dla benzyny i Euro 5 dla diesla.
 
Strefa Czystego Transportu jest odpowiedzią na problem zatrucia powietrza, za który w ogromnym stopniu odpowiada również ruch samochodowy w mieście. Jest potrzebna mieszkankom i mieszkańcom Krakowa, zwłaszcza tym najmłodszym. I to właśnie na zdrowie dzieci szczególną uwagę zwróciły nasze akcyjne koleżanki.

We wrześniu tego roku Blanka po raz kolejny kaszlała w nocy. Tym razem skończyło się nie tylko na naszym niewyspaniu. O 13 byliśmy już w szpitalu. Stan Blanki był bardzo ciężki, spędziła tam kilka dni pod tlenem. Często słyszymy o wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Ale to zdrowie jest CZYJEŚ. To są historie moich dzieci, dzieci, które spotkaliśmy w szpitalach i tych, które są w nich teraz.

mówiła podczas sesji Marysia Krakowiak.

Mam nadzieję, że prace nad SCT ruszą od razu po wyborach. Przecież głównym celem SCT jest ochrona zdrowia najmłodszych mieszkańców naszego miasta, dzieci. Jako mama dziecka chorującego na astmę liczę na odpowiedzialną postawę radnych nowej kadencji i niezwłoczne zajęcie się tym tematem.

to z kolei głos Aleksandry Piotrowskiej.

Choć Sąd Administracyjny unieważnił dotychczasowy projekt uchwały o SCT ze względu na błędy formalne, strefa wciąż może zostać wprowadzona, wymaga jednak odpowiednich poprawek i przygotowań.

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz