Strona główna miasto Czy musimy żyć w hałasie?

Czy musimy żyć w hałasie?

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Hałas w mieście jest tak powszechny, że wydawałoby się, że już każdy z nas się do niego przyzwyczaił. Kosiarki od 7 rano, dmuchawy, hałas komunikacyjny, imprezy u sąsiadów – zdecydowana większość z nas traktuje to jako zło konieczne życia w dużym mieście. Czy nie tak samo było jeszcze kilka lat temu ze smogiem? Często zapominamy o tym, że uporczywy hałas wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, powodując m.in. bóle głowy, rozdrażnienie, zaburzenia snu czy zwiększenie poziomu stresu. A wbrew powszechnej opinii – z hałasem w mieście można i trzeba walczyć!

Hałas komunikacyjny, spowodowany zwiększeniem natężenia ruchu oraz rajdami samochodowymi, może być szczególnie uciążliwy dla naszego zdrowia psychicznego. Razem z Fundacja Otwarty Plan oraz mieszkańcami i mieszkankami Starego Podgórza chcemy podjąć działania, aby zmniejszyć zanieczyszczenie hałasem i stworzyć dzielnicę przyjazną dla ludzi. Działania te chcielibyśmy później rozszerzyć na inne dzielnice Krakowa.

W sobotę, 23 września, współogranizujemy wydarzenie STOP DLA HAŁASU I RAJDÓW NA STARYM PODGÓRZU! Chcemy przyglądnąć się dobrym praktykom na świecie i wspólnie zastanowić nad nową organizacją ruchu w tej części miasta, aby ograniczyć hałas komunikacyjny i uczynić ją lepszym miejscem do życia.

Dodatkowo chcielibyśmy was zachęcić do podpisania petycji, przygotowanej przez mieszkańców i mieszkanki, w sprawie uporządkowania ruchu pojazdów w obszarze Starego Podgórza.

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz