Strona główna miasto 55 organizacji za Strefą Czystego Transportu w Krakowie

55 organizacji za Strefą Czystego Transportu w Krakowie

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa
Jesteśmy jedną z ponad 50 organizacji, które podpisały apel ws. naprawy założeń krakowskiej SCT. Jednocześnie zaznaczamy, że ostateczny kształt strefy wymaga dyskusji i weryfikacji założeń. Dlaczego to ważne?
 
Kraków to najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce pod względem trujących tlenków azotu. Nawet 80 proc. z nich pochodzi ze spalin samochodowych. Najstarsze samochody, które miały być objęte SCT odpowiadają za 50 proc. emisji tlenków azotu i 80 proc. pyłów pochodzących z transportu.
Chcemy przypomnieć, w jakim celu powstała SCT. Tym celem jest ochrona życia i zdrowia, szczególnie najbardziej narażonych – najmłodszych i najstarszych. Mówiła o tym na dzisiejszej konferencji prasowej nasza akcjonariuszka, Aleksandra Piotrowska: 
„Strefa jest szansą dla dzieci, których układy odpornościowe nie radzą sobie z ciągłym zanieczyszczeniem powietrza. Dla dzieci, takich jak mój syn, które z powodu ciągłych nawracających infekcji muszą nadrabiać zaległości w szkole, które mierzą się ze skutkami ubocznymi sterydów, antybiotyków czy leków przeciwleukotrienowych” – wylicza Aleksandra. Dodaje, że chciałaby, aby radni nie zapominali o głównym celu stworzenia SCT. – „Tym celem nie jest odbieranie praw własności czy praw przemieszczania. Celem jest zapewnienie mieszkańcom, szczególnie dzieciom, a są ich w Krakowie tysiące, prawa do życia i dorastania w czystym środowisku. One same się nie upomną o swoje prawa.”

Jednocześnie badania pokazały, że miasto nie dotarło z informacją do mieszkańców.

  • 80% nie zna obszaru obowiązywania SCT,
  • 70% uważa, że miasto nie informuje wystarczająco o strefie,
  • 50% Krakowianek i Krakowian nie wie, od kiedy SCT miała obowiązywać,
  • 1 na 4 osoby myśli, że po wprowadzeniu SCT do miasta wjadą tylko samochody elektryczne.

To pokazuje, że w najbliższej przyszłości potrzebna jest szeroka i pogłębiona akcja informacyjna, tak, aby skutecznie walczyć z dezinformacją i niepokojem osób, które nie mają dostępu do rzetelnych i sprawdzonych faktów.

Pełna lista sygnatariuszy TAK dla Strefy Czystego Transportu w Krakowie dostępna jest tutaj.

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz