Strona główna drzewa Wspólne sadzenie wierzb – Akcja ratunkowa dla Krakowa, Siostry Rzeki i Bracia Potoki

Wspólne sadzenie wierzb – Akcja ratunkowa dla Krakowa, Siostry Rzeki i Bracia Potoki

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

W piękną słoneczną niedzielę, zwaną Niedzielą Wierzbną, postanowiliśmy razem z Siostrami Rzekami i Braćmi Potokami zasadzić w „czynie społecznym” wierzby, aby – gdy wyrosną – cieszyły oczy i dusze krakowian, a zwierzętom dawały schronienie i upragniony cień.

Poinstruowani przez przyrodników, zaopatrzeni w specjalistyczny sprzęt i wsparci przez najmłodsze pokolenie, wyruszyliśmy nad rzekę. 

Przygotowaliśmy i dla Was krótką instrukcję sadzenia wierzb. Może Wam się przydać, gdyż okres od 22 marca do 22 kwietnia jest Miesiącem Sadzenia Wierzby!

  • Wierzby łatwo rozmnażają się ze zdrewniałych nieukorzenionych sadzonek, sztobrów, czyli kawałków patyków o długości około 30 cm.
  • Jeśli już przytniemy takie patyki, uważnie im się przyglądnijmy wypatrując zawiązków przyszłych gałęzi. Muszą być skierowane do góry.
  • Wybieramy miejsca wilgotne. około rzeczne i sadzimy wprost do gleby zostawiając 10 cm nad ziemią. Podlewamy. Przychodzimy co jakiś czas i wypatrujemy gałązek.
zdj. Bartolomeo Koczenasz
Wierzby znikają bezpowrotnie z naszego krajobrazu dolin rzecznych i wilgotnych terenów. Regulując rzeki i meliorując pola, zastępuje się je kamieniami i betonowymi płytami. Wierzby dawniej królowały również wśród łąk i pól, wyrastały samoistnie z wierzbowych płotków strzegących pola przed zalaniem. Sadzono z upodobaniem wierzby ogławiane, które niestety dziś są wypalane i wycinane. A to drzewa niezwykłe, fascynowały poetów, muzyków, malowali je mistrzowie, Wyspiański, Dürer, A. Carache, P. Breughl Młodszy, pod ich zielonymi witkami grał Szopen.
 
Wierzby tworzą samodzielne zbiorowiska leśne zwane łęgami, które należą obecnie do zbiorowisk rzadkich w Polsce. Kiedyś stanowiły zasadniczy składnik roślinności dolin rzecznych. Dziś wskutek ekspansywnej gospodarki rolnej i regulacji rzek zajmują niecałe 5% dawnego obszaru występowania, a w swej dojrzałej postaci mniej niż 1% pierwotnego areału. Nad rzekami tworzą niezwykle wartościowe przyrodniczo ekosystemy i naturalne wylęgarnie ptaków. Jamy na dole drzew dają schronienie zającom, jeżom, płazom, a gałęzie chronią sowy, drozdy, kosy i zapewniają cień i przyjemny chłód latem.
 
Kochajmy wierzby, chrońmy je i sadźmy.
 
Naszą akcję wsparła fundacja Greenpeace Polska, za co bardzo dziękujemy!

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz