Strona główna drzewa Drzewa na budowach: przypadek Centrum Muzyki

Drzewa na budowach: przypadek Centrum Muzyki

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Budowa Centrum Muzyki i Parkingów Kubaturowych wpisała się niechlubnie do grona inwestycji w centrum miasta. Wycięto pod nią rekordową ilość drzew – 30 sztuk, w tym wierzby o obwodach nawet 443 cm. W opinii dendrologów, wszystkie usunięte drzewa były zdrowe.Jedyną przyczyną ich wycięcia było to, że kolidowały z inwestycją.. To, o co apelują od lat mieszkanki i mieszkańcy, aby to plany architektoniczne dostosowywane były do istniejącej zieleni, obecne władze Krakowa mają w głębokim poważaniu, więc czego wymagać od deweloperów.

Po wycince wydawać by się mogło, że pozostałe drzewa, w tym rosłe kasztanowce, zostaną otoczone na budowie troskliwą opieką. Tak mogło by być w mieście, którego włodarze dbają o zieleń i mieszkańców, ale nie jest to przypadek Krakowa. Wizja lokalna na terenie budowy wprowadziła nas w osłupienie. Żadne z drzew rosnących na terenie budowy nie było zabezpieczone! Pod większością z nich składowane są ciężkie materiały budowlane, w jedno wbito gwoździe, żeby powiesić na nich kable, a blisko pni, po wrażliwych systemach korzeniowych każdego drzewa, jeździ ciężki sprzęt budowlany! Agencja Rozwoju Miasta nadzoruje inwestycję.
Przypominamy, że jako Akcja Ratunkowa dla Krakowa już wiele miesięcy temu upominaliśmy się o drzewa na budowach domagając się od prezydenta Jacka Majchrowskiego wprowadzenia standardów ochrony drzew w procesie inwestycyjnym na terenie gminy Kraków. Standardy definiują jasno: jak należy chronić drzewa poprzez tworzenie stref ochrony drzewa (SOD), w jaki sposób wykonywać prace blisko nich, jeśli jest to konieczne, a także jak regenerować drzewo po tak zwanym stresie inwestycyjnym. Wciąż możecie podpisać petycję w tej sprawie!

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz