Strona główna Zakrzówek Siatki na Zakrzówku. ZZM odmawia udostępnienia informacji publicznej

Siatki na Zakrzówku. ZZM odmawia udostępnienia informacji publicznej

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa
Siatki na Zakrzówku

Od grudnia 2019 roku walczymy o zatrzymanie dewastacji Zakrzówka, zdjęcie siatek z małego zbiornika oraz zmianę projektu. Chcemy wyjaśnić także, kto i dlaczego podjął decyzję o osiatkowaniu całego małego zbiornika, doprowadzając do zniszczenia unikatowego krajobrazu tego miejsca. Dlaczego zamiast niespełna 2 milionów złotych na siatki na Zakrzówku wydano prawie 5 milionów złotych?

Zarząd Zieleni Miejskiej wielokrotnie powoływał się na Ekspertyzę stateczności oraz projekt oczyszczania i zabezpieczenia zboczy z grudnia 2017 roku, jakoby z niej wynikała konieczność osiatkowania skał Zakrzówka. Nie jest to prawdą. Dotarliśmy do tego dokumentu. Ekspertyza wskazuje całkowicie inne formy zabezpieczenia ścian (patrz: Ekspertyza, strona 10). Nie ma w niej słowa o siatkach. Ponadto, okazało się, że projekt budowlany z grudnia 2018 roku, którego autorem jest jeden z dyrektorów w firmie Maccaferri w ogóle nie uwzględnia tego dokumentu, a wymienia inny – Analizę parametrów geomechanicznych dawnego kamieniołomu „Zakrzówek”, opracowaną również przez pracownika firmy Maccaferri.
Co jest w tej Analizie? – tego, niestety, nie wiemy, ponieważ ZZM nie chce nam jej udostępnić, powołując się na to, że nie ma praw autorskich. A autor Ekspertyzy nie wyraził zgody na jej udostępnianie, nawet we fragmentach. Zwróciliśmy się o pomoc do prawników z Sieci Obywatelskiej Watchdog. Czekamy na odpowiedź ZZM.

UWAGA: Linki do wszystkich dokumentów, o których piszemy w tym artykule, znajdują się na końcu tekstu.

Siatki na Zakrzówku? Dwie ekspertyzy na temat stanu skał

Naszym celem jest porównanie dwóch dokumentów i zrozumienie jak doszło do dwóch rozbieżnych opracowań i opinii na temat stanu ścian Zakrzówka i ich zabezpieczenia. Chodzi o poniższe ekspertyzy:

  1. Ekspertyza stateczności oraz projekt oczyszczania i zabezpieczenia zboczy z grudnia 2017
    Autorzy: mgr inż. Marcin Zając, mgr inż. Agnieszka Czapkowicz


    UWAGA:
    Do 9 stycznia 2020 r. ZZM właśnie na to opracowanie powoływał się jako podstawie decyzji o osiatkowaniu całego małego zbiornika.
    Jeszcze 7 stycznia br. ZZM w odpowiedzi na interpelację radnego Łukasza Maślony pisze: Na jej podstawie został wykonany projekt budowlany i wykonawczy (etap 1), poprzedzony dodatkowymi szczegółowymi wizjami w terenie, analizą dostępnych dokumentacji geologicznych oraz analizą dostępnych sposobu eksploatacji i likwidacji Kamieniołomu Zakrzówek”.
    Od 9 stycznia br., kiedy to ujawniliśmy na obradach Komisji Kształtowania Środowiska RM, że w tej Ekspertyzie nie ma nic o siatkach, a ona sama nie jest uwzględniona w projekcie budowlanym, ZZM przestał się odwoływać do tego dokumentu.

  2. Analiza parametrów geomechanicznych dawnego kamieniołomu „Zakrzówek z 2018 r.
    Autor: G. Giacchettiego, Officine Maccaferri S.p.A.z

    UWAGA: To ten dokument jest wymieniony w projekcie budowlanym. ZZM odmówił nam udostępnienia tego dokumentu powołując się na prawa autorskie.

Co już wiemy na podstawie dokumentacji do przetargu

  1. Projekt budowlany to kluczowy dokument w przetargu na Wyłonienie Wykonawcy robót budowlanych czyli osiatkowania ścian Zakrzówka.
  2. Autorem projektu budowlanego jest jeden z dyrektorów w polskim oddziale firmy Maccaferri.
  3. Do przygotowania projektu budowlanego wykorzystano oprogramowanie firmy Maccaferri.
  4. Projekt budowlany opiera się m.in.: na Analizie parametrów geomechanicznych dawnego kamieniołomu „Zakrzówek” – G. Giacchetti, Officine Maccaferri S.p.A., 2018.
  5. Do przetargu na Wyłonienie Wykonawcy robót budowlanych, którego podstawą był projekt budowlany oraz Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ), zgłosiła się tylko jedna firma.
  6. Siatki zainstalowane na Zakrzówku są produkcji firmy Maccaferri.

Zagadka “siatek na Zakrzówku” rozwiązana?

Być może część odpowiedzi na nasze pytania znajdziemy w artykule Gazety Wyborczej autorstwa Aleksandra Gurgula z 4 lutego pt.: Zakrzówek. Siatki zabezpieczające skały kosztowały 5 zamiast 1,8 mln zł. Dlaczego Kraków zapłacił więcej?

“Dwie kontrowersyjne sprawy”:
(…)
“Sprawa pierwsza dotyczy Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. To dokument, do którego budowlańcy mogą złożyć zapytania, nim zdecydują się przystąpić do przetargu. SIWZ powinien zawierać podstawowe dane zamówienia. W takim dokumencie przygotowanym dla Zakrzówka – jak wykazuje nasz informator – znalazły się zapisy, które spowodowały, że siatkę w praktyce mógł dostarczyć tylko jej producent albo firmy mające u niego preferencyjną cenę. Chodzi przede wszystkim o zapis mówiący o odporności siatki na ścieranie. – Taką powłokę oferuje tylko firma Maccaferri, to jej nowy produkt – uważa p. Jerzy.” 

“Druga sprawa dotyczy już samego projektu wykonawczego, w którym – jak wskazuje budowlaniec – w stosunku do siatek projektant posługuje się konkretnym określeniem tejże powłoki – „galmac”. A to nazwa własna produktu firmy Maccaferri, czyli producenta siatek.”

UWAGA: Nasuwa się nam jeszcze jedno pytanie – kto przygotował SIWZ?!

Wątpliwości dotyczacych Zakrzówka jest wiele. Chcielibyśmy, aby miasto w końcu podjęło rozmowy z mieszkańcami i wyjaśniło kontrowersje wokół siatek, przetargu oraz samego projektu. Niestety, do tej pory urzędnicy miejscy “udają”, że wszystko jest w porządku. A liczne protesty mieszkańców, apele o “okrągły stół”, negatywne opinie KDO ds. Osób Niepełnosprawnych, KDO ds. Środowiska są pomijane przez nich powtarzanymi jak mantra sentencjami “realizujemy marzenia mieszkańców”, “wykonsultowaliśmy się na śmierć”, “jest przetarg, nie będę zrywał umowy, będzie tak, jak jest”.

Ciągle mamy nadzieję na zmianę stanowiska i uratowanie Zakrzówka przed dalszą dewastacją oraz wyjaśnienie wszystkich wątpliwości wokół przetargu „na siatki”. Dopóki Prezydent nie podpisze rozporządzenia o rozstrzygnięciu przetargu, to wszystko można zmienić. Później będzie już po Zakrzówku. Nie poddajemy się.

Dokumentacja

Więcej na ten temat

4 komentarze

Paulina 5 maja 2020 - 8 h 35 min

Firma Maccaferri (http://www.geotim.pl/str/15/firma) na swojej stronie informuje:
„Oferujemy wsparcie techniczne na każdym etapie inwestycji od projektowania do wykonania. Wszystkie konsultacje oparte na naszych technologiach oferujemy bezpłatnie.”
Zapewne prawa autorskie pozostają wtedy po stronie firmy M.
Tylko Ekspertyza została zrobiona w 2018. Przetarg rozpisany na podstawie projektu budowlanego w 2019.
Jak to się stało, że firma wykonała Ekspertyzę skał Zakrzówka, kiedy jeszcze przetarg na siatki nie został rozpisany.
I jak to się stało, że akurat ich Ekspertyza, zrobiona „przypadkiem” stała się podstawą projektu budowlanego, wykorzystano jej oprogramowanie, a autorem był jeden z jej dyrektorów?

Odpowiedz
Toma 6 maja 2020 - 7 h 23 min

Bardzo dobrze. Takie przekrety trzeba ukracac. Nie dosc, ze znieszczyli to jeszcze (doslownie) ukradli nasze pieniadze. To jest nie do przyjecia.

Odpowiedz
Hanka 7 maja 2020 - 20 h 06 min

Siatki nie zwiększą bezpieczeństwa. Nie uchronią ludzi przed spadkiem ze skarpy! A do takich wypadków do tej pory dochodziło. Bo niby jak miałyby przed chronić???

Odpowiedz
Czeski "Zakrzówek" - malowniczo, bezpiecznie i bez siatek - Akcja Ratunkowa dla Krakowa 11 czerwca 2020 - 23 h 34 min

[…] i apel do rozsądku odwiedzających. Dlaczego nie można było tego zrobić na Zakrzówku? Na to pytanie na razie nie mamy jednoznacznej odpowiedzi. Niemniej jednak, ostateczne losy Zakrzówka nadal się […]

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz