Strona główna Nasze Akcje Co zrobić, gdy zimą znajdziesz wybudzonego nietoperza?

Co zrobić, gdy zimą znajdziesz wybudzonego nietoperza?

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Rzadko zdajemy sobie sprawę, że naszymi bliskimi sąsiadami mogą być nietoperze. Często znajdują one swoją zimową kryjówkę na strychach i poddaszach, także w mieście. Niestety nagłe i nieoczekiwane zmiany pogody mogą powodować ich wybudzanie. Już któryś rok z rzędu znajdujemy takie wybudzone nietoperze i staramy się udzielić im pomocy, bowiem o tej porze roku nie mają one szansy przetrwać bez pomocy człowieka. Często dalej są ospałe, ich metabolizm funkcjonuje na zwolnionych obrotach, a do tego mogą być odwodnione i niedożywione. Nie będą w stanie znaleźć wystarczającej ilości pożywienia, a niskie temperatury wciąż jeszcze mogą wrócić.

Przypominamy, że w Polsce wszystkie gatunki nietoperzy objęte są ochroną!

Co zatem zrobić, gdy znajdziesz zimą wybudzonego nietoperza?

  • Jeżeli zaczepił się gdzieś w bezpiecznym miejscu, należy to zgłosić Straży Miejskiej. Ta z kolei poinformuje firmę, z którą miasto ma podpisaną umowę o opiekę nad dzikimi zwierzętami.
  • Jeśli znajduje się w miejscu stwarzającym dla niego zagrożenie, należy go zabezpieczyć.

Jak zabezpieczyć nietoperza?

  • Przygotować kartonowe pudełko, zrobić w nim dziurki (dużo dziurek), tak aby miał dostęp do powietrza.
  • Zaopatrzyć siebie w grube rękawice, bo nietoperze choć są małe, to potrafią gryźć.
  • Bardzo delikatnie przełożyć nietoperza do pudełka.
  • W pudełku zostawić mu nasączoną wodą szmatkę, dzięki temu będzie mógł sobie z niej wyssać wodę.
  • Czekać na przyjazd specjalistycznych służb.

 Polsce żyje 27 gatunków nietoperzy. Znaleziona ostatnio przez naszą akcjonariuszkę samiczka to borowiec wielki. Z ciekawostek – borowce są bardzo przywiązane do swoich zimowych kryjówek. Prawie zawsze wracają zimować w to samo miejsce, a gdy dawne wloty zostają zatkane potrafią zamarznąć czekając pod nimi. Odżywiają się owadami chwytanymi w locie.

Znaleziona samiczka nietoperza otrzymała profesjonalną pomoc, pośpi sobie jeszcze do kwietnia, aby później wrócić na wolność.
Pamiętaj! Jeśli nie jesteś specjalistą, nie znasz się na pomocy dzikim zwierzętom – nie pomagaj im wedle własnego uznania. Dzikie zwierzęta mają zróżnicowane potrzeby gatunkowe i wymagają specjalistycznej opieki. Zabezpiecz zwierzę i zadzwoń po służby!

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz