Strona główna protest Protest przeciwko targom łowieckim Hunt Expo

Protest przeciwko targom łowieckim Hunt Expo

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa
14 i 15 kwietnia (piątek i sobota) protestowaliśmy przeciwko myślistwu i organizowanym w naszym mieście targom łowieckim Hunt Expo. Nie ma naszej zgody na promocję i normalizowanie zabijania zwierząt dla zysku i zabawy. W szczególności sprzeciwiamy się myślistwu rekreacyjnemu i polowaniom komercyjnym, dla których nie ma żadnego uzasadnienia i które powinny zostać natychmiast zdelegalizowane.
 
Podczas protestów chcieliśmy również nagłośnić temat procedowanej w piątek ustawy, która zdejmuje z myśliwych obowiązek wykonywania badań okresowych, w tym okulistycznych i psychologicznych. Niestety przepisy zostały zmienione na korzyść myśliwych, co uznajemy za działanie na szkodę bezpieczeństwa zwykłych obywateli i na szkodę polskiej przyrody. Przypomnijmy, że przeciętny wiek myśliwego w Polsce wynosi 52 lata. Co więcej, nie znamy prawdziwej skali „wypadków” podczas polowań, ponieważ policja nie prowadzi tego typu statystyk, a Polski Związek Łowiecki ich nie upublicznia! O „pomyłkach” myśliwych, którzy rzekomo mylą dziki ze zwierzętami domowymi, gatunkami chronionymi czy ludźmi, dowiadujemy się z mediów.
 
W sobotę, poza protestem (który trwał tego dnia aż 8 godzin), udało się zorganizować także projekcje filmów i spotkanie z byłym myśliwym, a dziś autorem książek, filmowcem i edukatorem, Marcin z Lasu -Marcin Kostrzyński. Bardzo dziękujemy Marcinowi za przyjęcie zaproszenia oraz Kino Paradox na ul. Krupniczej za pomoc.
 
 Dziękujemy wszystkim organizatorom: Krakowski Ruch Antyłowiecki, Śląsk przeciw myśliwym, Warszawski Ruch Antyłowiecki, AV: Kraków, Poland, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Kraków, Extinction Rebellion Kraków. Dziękujemy także Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt za obecność i przygotowanie petycji, pod którą podpisało się ponad 2 tysiące osób. Chcemy również pogratulować odwagi i wyrazić podziw dla osób z krakowskiego XR-u, które podając się za studenckie Koło Łowieckie „Puchacz” wstrzymały rozpoczęcie HuntExpo i dokonały blokady wewnątrz budynku, na scenie. 
 
Dziękujemy także wszystkim tym, którzy przemawiali podczas protestu i udzielili protestującym wsparcia:
– prof. Andrzej Elżanowski (Polskie Towarzystwo Etyczne),
– dr hab. prof. UJ Joanna Hańderek (Towarzystwo Humanistyczne/ Akademickie Stowarzyszenie Przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu),
– dr hab prof. UP Marcin Urbaniak (Polskie Towarzystwo Etyczne/ Akademickie Stowarzyszenie Przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu),
– dr hab. Barbara Niedźwiedzka (Chrześcijanie dla Zwierząt/ Kongres Katolików i Katoliczek)
– Dariusz Gzyra (Polskie Towarzystwo Etyczne/ Green REV Institute) [odczytano tekst]
– mec. Karolina Kuszlewicz (Polskie Towarzystwo Etyczne/ Szkoła Dobrego Prawa) [odtworzono nagrane video]
– dr Robert Maślak [odtworzono nagrane video]
– dr hab. prof. UP Dorota Probucka [odczytano fragmenty książki wybrane przez autorkę]
– Zdzichu i Lis z Warszawskiego Ruchu Antyłowieckiego
– osoby z Gnieźnieńskiego oraz Lubelskiego Ruchu Antyłowieckiego [odczytano teksty]
– prof. dr hab. Paulina Kramarz
 
Dziękujemy również Stan Baranski Photography za zdjęcia.
 
Na koniec dziękujemy mediom, które pojawiły się na miejscu i które w zdecydowanej większości wypowiadały się o naszym proteście pozytywnie. A w tym miejscu chcemy też wspomnieć o niechlujnym i nierzetelnym materiale Interia Zielona, którego autorka tendencyjnie skrytykowała zachowanie osób z XR, najwyraźniej nie rozumiejąc samego sposobu działania tego ruchu.

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz