Strona główna Nasze Akcje Podsumowanie działań w 2020 roku

Podsumowanie działań w 2020 roku

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Nadchodzi koniec roku. Czas podsumowań. Spróbujemy zatem podsumować naszą działalność w słowach oraz w liczbach. Rok 2020, mimo wyzwań związanych z pandemią, był dla nas ekstremalnie intensywny. Z tego powodu nieustannie zapraszamy do nas nowe osoby - bramy Akcji są zawsze otwarte dla chętnych do działania!

Ostatni dzień roku. Czas podsumowań. Spróbujemy zatem podsumować naszą działalność w słowach oraz w liczbach. Rok 2020, mimo wyzwań związanych z pandemią, był dla nas ekstremalnie intensywny. Z tego powodu nieustannie zapraszamy do nas nowe osoby – bramy Akcji są zawsze otwarte dla chętnych do działania! 

Jak wynika z naszych statystyk, w 2020 roku podjęliśmy 38 nowych tematów, głównie z zakresu ochrony miejskiej przyrody. Akcja ratunkowa dla Krakowa pojawiała się w mediach ponad sto razy. Bywaliśmy w radiu (w tym dwa razy na żywo!😊), telewizji oraz w tradycyjnych mediach, takich jak gazety. Rozwijamy i prowadzimy naszą własną stronę internetową, która pomaga uporządkować informacje, i dzięki której tematy nie “giną”.

Intensywny rok - podsumowanie

Prowadzimy kanały w social mediach: na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie. Na początku 2020 roku poczynania Akcji obserwowało tylko 700 osób. Dziś we wszystkich kanałach śledzi nas ponad 4000 osób. Na Facebooku zapostowaliśmy 240 razy, a na Twitterze ćwierknęliśmy ponad 500 razy. Najpopularniejszy materiał osiągnął kosmiczną, jak na nasze możliwości, liczbę odbiorców: 166 929 tysięcy.

W 2020 roku współorganizowaliśmy dwa duże wydarzenia: protest w obronie Zakrzówek oraz ogólnopolski protest ws. wycinek w Bieszczadach (Inicjatywa Dzikie Karpaty) Oprócz tego, z naszej inicjatywy odbyło się kilka większych i mniejszych happeningów. Napisaliśmy lub pomagaliśmy w tworzeniu siedmiu petycji. Zgłosiliśmy cztery projekty do Budżetu Obywatelskiego, z czego dwa zostały wybrane przez krakowian i będą realizowane w 2021 roku. Nagraliśmy protest song, współorganizowaliśmy debatę oraz zdobyliśmy pierwszą nagrodę w tegorocznej edycji Wodnej Masy Krytycznej.

Przeglądnęliśmy kilka tysięcy stron miejskich dokumentów, w celu ich weryfikacji i kontroli. Namalowaliśmy dziesiątki transparentów, zorganizowaliśmy kilka akcji wieszania plakatów, napisaliśmy dwa poradniki. Otworzyliśmy jednodniowy, stacjonarny punkt składania uwag do Planu Miejscowego “Kobierzyńska” i odwiedziło nas wtedy ponad 200 mieszkańców i mieszkanek. Poznaliśmy mnóstwo osób, osoby ze świata nauki, wielu i wiele Radnych miejskich, dzielnicowych i innych działaczy i działaczek społecznych.

W co angażujemy się na co dzień?

Wielokrotnie byliśmy obecni podczas obrad Rady Miasta, podczas prac komisji Rady Miasta, podczas większości konsultacji społecznych oraz na kilku obradach poszczególnych Rad Dzielnic. Aktywnie uczestniczyliśmy w większości spotkań Komisji Dialogu Obywatelskiego ds Środowiska Krakowa oraz włączyliśmy się w przygotowania pierwszego krakowskiego panelu obywatelskiego, który odbędzie się z inicjatywy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Kraków.

Otrzymaliśmy kilkaset wiadomości oraz maili od mieszkańców, na wszystkie staramy się odpowiadać i większość zgłaszanych problemów próbujemy przynajmniej sprawdzić. Kilkadziesiąt razy sprawdzaliśmy działania miasta i miejskich jednostek wysyłając pytanie w trybie dostępu do informacji publicznej.

Sporo? Sporo. Nie jesteśmy w stanie policzyć godzin, które poświęcamy na wszystkie działania. Podczas wszystkich naszych aktywności dyskutujemy, spieramy się, ale przede wszystkim staramy się czerpać przyjemność z każdego, nawet najmniejszego, czasem ledwo widocznego sukcesu i działania. Dużo się uśmiechamy, bo kochamy to, co robimy. 

A WSZYSTKO, CO ROBIMY, ROBIMY Z POTRZEBY SERCA, DZIAŁAMY WIERZĄC W IDEAŁY, PO GODZINACH, MIĘDZY ŻYCIEM ZAWODOWYM A RODZINNYM, ZUPEŁNIE ODDOLNIE, NIEZALEŻNIE, BEZ ZEWNĘTRZNEGO FINANSOWANIA*

Tematy poruszane w 2020

Mijający rok zdominowany był przez sprawę Zakrzówka. Jako pierwsi nagłośniliśmy kontrowersje związane z jego siatkowaniem oraz kosztami „rewitalizacji”, które ciągle rosną. Momentem kulminacyjnym sprawy Zakrzówka był protest pod Magistratem, tuż u progu pandemii. W 2020 roku kontynuowaliśmy także tematy związane z Trasą Łagiewnicką i kolejnymi jej odcinkami (przypomnijmy, że początki akcji sięgają właśnie protestów z czerwca i lipca 2019 roku przeciwko aktualnie budowanej Trasie Łagiewnickiej).

Bardzo mocny akcent kładziemy na ochronę i wycinki dojrzałych drzew w Krakowie. Z tym wątkiem wiązała się sprawa m.in. wycinki wiekowej topoli przy placu Na Stawach czy wierzby na Bulwarach. Oprócz tego wielokrotnie interweniowaliśmy na prośbę mieszkańców i sprawdzaliśmy legalność wycinek.

Wraz z innymi ruchami społecznymi udało nam się dojść do porozumienia z Wodami Polskimi w sprawie ograniczenia wycinki drzew na terenie przyszłego suchego zbiornika przeciwpowodziowego Malinówka 2. Starannie monitorowaliśmy także – na ile pozwalała pandemia – prace “rewitalizacyjne” w krakowskich parkach, w tym w Parku Bednarskiego oraz w parku rzecznym Wilga. Dołożyliśmy kamyczek do zmiany planów zagospodarowania zielonego Kamieniołomu Libana, podczas której mogło zostać wyciętych ponad 1000 drzew.

Jakie plany na 2021?

Aktywizacja i zaangażowanie większej części społeczeństwa. Ponadpartyjne działania na rzecz ochrony krakowskiej przyrody i adaptacji miasta do kryzysu klimatycznego. Chcemy zacieśniać więzy, wspierać i synchronizować działania z pozostałymi NGO’sami.

Nasz cel to także przekonanie urzędników, że warto stawiać na merytoryczny dialog, zamiast ten dialog udawać.

Chcemy, aby konsultacje społeczne oraz panele obywatelskie stały się nieodłącznym elementem krakowskiego samorządu. Chcemy, aby ich wyniki były wcielane w życie, a nie pozostawały jedynie na papierze. Chcemy pomagać jak największej liczbie osób w nawet najmniejszych sprawach, pokazywać możliwe scenariusze działania.

Chcemy głośno mówić o klimacie, i podkreślać rolę miast w obliczu katastrofy klimatycznej. Będziemy nadal kontrolować, sprawdzać i nagłaśniać sprawy dla nas istotne. Będziemy przekonywać, że rozwój nie musi równać się betonozie i wycince tysięcy drzew. Chcemy szukać kompromisów tam, gdzie to możliwe i jasno stawiać żądania tam, gdzie na kompromisy nie ma miejsca.

Wreszcie, marzy nam się własny kąt w Krakowie, własne miejsce do dyskusji, dialogu, działań. Miejsce na miejską bibliotekę dobrych treści, na spotkania z innymi grupami i mieszkańcami. Dlatego coraz intensywniej poszukujemy lokum, na które będzie nas stać – choć wiemy, że to spore zobowiązanie. Rozważamy uruchomienie publicznej zbiórki na ten cel, jeżeli pomysł zyska aprobatę.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanych w tworzenie społeczeństwa obywatelskiego. Każdy, nawet najmniejszy ruch, gest czy komentarz jest cenny. Zapraszamy w szeregi Akcji!

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!!!

*wbrew temu, co niektórzy politycy starają się wmówić w media

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz