Strona główna Zakrzówek Apel o “okrągły stół” w sprawie Zakrzówka

Apel o “okrągły stół” w sprawie Zakrzówka

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa
okrągły stół dla zakrzówka

Petycję przeciwko dewastacji Zakrzówka i bezsensownemu siatkowaniu skał podpisało 5330 osób. To istotny i niebagatelny głos mieszkańców Krakowa w dyskusji nad przyszłością tego unikatowego miejsca. Dlatego zwracamy się do Prezydenta Miasta Krakowa, Rady Miasta Krakowa z apelem „zorganizujmy okrągły stół” z udziałem strony społecznej w sprawie przyszłości tego miejsca. Apelujemy także o wstrzymanie prac nad realizowaną inwestycją do czasu wypracowania wspólnego stanowiska. Będzie to szansa na opracowanie zmian w projekcie “Park Zakrzówek”, tak aby stworzyć miejsce zaspokajające potrzeby wszystkich mieszkańców bez niszczenia przyrody i unikatowego krajobrazu.

Pod apelem podpisało się kilkadziesiąt organizacji, stowarzyszeń i inicjatyw społecznych.

EDIT: Przed chwilą dowiedzieliśmy się, że ZZM 20 kwietnia po południu poinformował na stronie, że data otwarcia ofert jest przeniesiona z 21 kwietnia na 28 kwietnia 2020 r. Postaramy się wyjaśnić, dlaczego kolejny raz ZZM przesuwa termin.
EDIT: ZZM przesunął termin na 6 maja, a kilka dni później – na 8 maja.

8 maja , Zarząd Zieleni Miejskiej ma otworzył oferty firm (patrz komentarze), które zgłosiły się do przetargu na drugi etap realizacji inwestycji: „Zagospodarowanie Parku Zakrzówek w Krakowie”. Pomimo licznych protestów mieszkańców Krakowa, przyrodników, aktywistów, wbrew stanowiskom: Komisji Kształtowania Środowiska RMK, KDO ds. Osób Niepełnosprawnych oraz KDO ds. Środowiska, gdzie każde z tych gremiów wydało negatywną opinię na temat realizowanego projektu, Urząd Miasta całkowicie zignorował głos krakowian. Nie podjął żadnych kroków, aby doszło do dialogu społecznego i wypracowania konsensusu.

Główne zarzuty wobec inwestycji to m.in.:

  • dewastacja krajobrazu Zakrzówka poprzez osiatkowanie małego zbiornika;
  • niedostosowanie projektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, osób starszych oraz rodzin z małymi dziećmi;
  • brak ekspertyz na temat potencjalnego zanieczyszczenia wody;
  • bardzo wysokie koszty inwestycji (+/- 50 milionów złotych)

ZZM, legitymując swoje kontrowersyjne działania, powołuje się na realizację zwycięskiego  projektu Budżetu Obywatelskiego z 2015 r. Przypomnijmy – zgłoszony projekt miał kosztować maksymalnie 3 miliony złotych, a przewidywany koszt obecnej inwestycji to prawie 50 milionów złotych!

Co więcej, ZZM mówi, że projekt został skonsultowany społecznie i wskazuje tutaj “otwartą debatę”, która odbyła się 30 września 2016 r. w Pałacu Krzysztofory, podczas której rozmawiano na temat czterech prac wytypowanych przez Jury w konkursie międzynarodowym, spośród których mieszkańcy Krakowa mieli wybrać w drodze głosowania internetowego jeden z nich do realizacji. Proces wybrania zwycięzcy konkursu nie jest  konsultacjami społecznymi. Pomimo licznych próśb skierowanych do ZZM o udostępnienie protokołów z przeprowadzonych “konsultacji społecznych”na temat realizowanego projektu nie otrzymaliśmy żadnej dokumentacji w tej sprawie. Dlaczego? Ponieważ nie zostały nigdy przeprowadzone.

Pomimo licznych próśb skierowanych do ZZM o udostępnienie protokołów z przeprowadzonych “konsultacji społecznych” nie otrzymaliśmy żadnej dokumentacji w tej sprawie. Dlaczego tak się stało? Ponieważ do tej pory one się nie odbyły, nie było żadnych rozmów ze stroną społeczną na temat realizowanego projektu!

Apel "zorganizujmy okrągły stół” w sprawie Zakrzówka

Od kilkunastu lat toczy się walka o zachowanie Zakrzówka dla mieszkańców i uchronienie jego przyrody przed dewastacją.  W 2019 roku rozpoczęto realizację projektu budowy “Parku Zakrzówek”, którego koszt szacowany jest obecnie na 57 milionów złotych. Projekt budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców Krakowa. Jego założenia kwestionują m.in. społecznicy, naukowcy, rodzice małych dzieci, osoby z niepełnosprawnościami, pływacy czy seniorzy. Ich zdaniem projekt prowadzi do dewastacji przyrody i krajobrazu oraz komercjalizacji Zakrzówka, dyskryminuje część mieszkańców Krakowa – nie uwzględnia potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów i osób z małymi dziećmi.

Pod petycją “Stop siatce na Zakrzówku! Duży zbiornik dla mieszkańców” podpisało się już 5330 osób, a 26 lutego br. pod Urzędem Miasta odbył się protest “Powstrzymajmy dewastację Zakrzówka. Zmieńmy projekt”, który odbił się szerokim echem w mediach.

Zakrzówek to jeden z najcenniejszych przyrodniczo i krajobrazowo obszarów naszego miasta. Były kamieniołom, nazywany “zieloną Chorwacją”, należy do ulubionych miejsc mieszkańców Krakowa. To tutaj spędzają wolny czas – z dala od zgiełku miasta, na łonie przyrody,  odpoczywają i chłodzą się w upalne dni. Unikatowa przyroda Zakrzówka i jego walory rekreacyjne mają ogromne znaczenie dla Krakowian, zwłaszcza w perspektywie nadchodzącej katastrofy klimatyczno-przyrodniczej, prowadzącej m.in. do znacznego wzrostu temperatur latem. Dlatego tak ważne jest, aby w ramach “Parku Zakrzówek” ochronić miejsce, z którego będą mogli korzystać wszyscy, bez względu na wiek, sprawność fizyczną czy umiejętność pływania. 

Projektując infrastrukturę Zakrzówka, nie możemy zapomnieć o poszanowaniu przyrody ożywionej i nieożywionej, czyli terenów zielonych, skał, wody i zwierząt, które mają swoje siedliska na tym terenie. Jeśli skupimy się wyłącznie na dostosowaniu projektu do potrzeb (części) ludzi, zniszczymy naturalne piękno i dzikość Zakrzówka, czyli walory, za które  tysiące mieszkańców Krakowa pokochały to miejsce. 

W związku z tym apelujemy do Pana Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, Radnych Miasta Krakowa oraz Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie o zorganizowanie “okrągłego stołu” z udziałem strony społecznej w sprawie przyszłości Zakrzówka. Będzie to szansa na wspólne opracowanie zmian w projekcie “Park Zakrzówek”, tak aby stworzyć miejsce zaspokajające potrzeby mieszkańców, bez niszczenia przyrody.

Proponujemy, aby obok Prezydenta, Radnych, przedstawicieli ZZM, przy “okrągłym stole” zasiedli naukowcy kompetentni w dziedzinach ochrony przyrody i krajobrazu oraz przedstawiciele mieszkańców Krakowa: społecznicy, osoby z niepełnosprawnościami, rodziny z dziećmi, osoby starsze, pływacy, morsy, nurkowie, przyrodnicy, architekci krajobrazu, mieszkańcy Dzielnicy Dębniki, przedstawiciele KDO ds. środowiska.

Apel został podpisany przez:

Więcej na ten temat

2 komentarze

Miasta wyda miliony na Zakrzówek - Akcja Ratunkowa dla Krakowa 27 kwietnia 2020 - 22 h 43 min

[…] miasto do tej pory nie przeprowadziło żadnych konsultacji społecznych odnośnie realizowanego projektu. Ostateczny projekt wykonawczy nie był przedstawiony radnym, ani […]

Odpowiedz
Zakrzówek - finansowa studnia bez dna - Akcja Ratunkowa dla Krakowa 19 czerwca 2020 - 1 h 01 min

[…] pod petycją ws. zaprzestania dewastacji Zakrzówka. Kilkadziesiąt organizacji pozarządowych zaapelowało o okrągły stół. Mimo deszczowej pogody, kilkuset mieszkańców i mieszkanek Krakowa protestowało w lutym przed […]

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz