Strona główna Stop siatce na Zakrzówku

Stop siatce na Zakrzówku

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa
Petycja stop siatce na zakrzowku
0
Osób podpisało petycję

Szanowny Panie Prezydencie,
Szanowni Radni Miasta Krakowa,

My, mieszkańcy Krakowa, którzy przez lata walczyliśmy o wyrwanie Zakrzówka z rąk deweloperów, nie zgadzamy się na obecnie trwającą dewastację tego pięknego miejsca. Zaufaliśmy miastu, że Park Zakrzówek powstanie z poszanowaniem dla krajobrazu i przyrody, jednak rzeczywistość przerosła nasze najgorsze koszmary. Przyjdźcie sami na Zakrzówek i zobaczcie, co zrobili z tym pięknym miejscem, instalując ohydną siatkę na całym małym zbiorniku.. To zdjęcie nie oddaje skali zniszczenia… ZZM mówi, że to dla naszego bezpieczeństwa, ale to nie prawda. Najbezpieczniej dla nas byłoby zbudowanie miejsca do pływania na dużym zbiorniku, gdzie nie potrzeba siatek.

Zwracamy się do Państwa z apelem o zmianę projektu „Zagospodarowania Parku Zakrzówek w Krakowie”.
Postulujemy jedno, wspólne miejsce do pływania na dużym zbiorniku oraz ograniczenie skali inwestycji do minimum, aby możliwie jak najmniej ingerować w unikatowy ekosystem i charakter krakowskiego skarbu przyrodniczego jakim jest Zakrzówek.

Apelujemy o wstrzymanie wszelkich prac budowlanych do czasu przyjęcia nowego projektu, w którym będą uwzględnione poniższe postulaty:

1. Budowa jednego, wspólnego miejsca do pływania dla mieszkańców i osób uprawiających sporty wodne na dotychczasowej plaży przy dużym zbiorniku.

Na tym terenie jest wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich. Można zlokalizować tam zarówno budynek Centrum Sportów Wodnych wraz z sanitariatami oraz miejsce do pływania dla mieszkańców wraz z pływającymi basenami, w dodatku bez dewastacji pobliskiej przyrody. To najbezpieczniejsze miejsce do wypoczynku. Nie ma tam ścian skalnych i nie ma groźby zranienia spadającymi odłamkami skalnymi. Nie trzeba instalować żadnych metalowych siatek i dewastować ścian kamieniołomu, a teren jest w sporej mierze wyrównany. Również zejścia do wody w tym rejonie są najłagodniejsze i najbardziej dostępne.

2. Rezygnacja z budowy oddzielnego miejsca do pływania dla mieszkańców w małym zbiorniku Kamieniołomu.
Obecny projekt przewiduje umieszczenie jedynego, dostępnego dla mieszkańców miejsca do pływania przy małym zbiorniku, na którym mają zostać wybudowane platformy i baseny pływające. Nie dość, że jest tam ciasno, to również samo zejście do wody, bądź korzystanie z toalet, które znajdować się mają wyłącznie u szczytu skarpy będzie bardzo utrudnione, szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami, ludzi starszych, czy rodzin z małymi dziećmi. Różnica wysokości pomiędzy szczytem skarpy, a lustrem wody to około 16 metrów. Wg obecnych projektów wysokość tę trzeba by było pokonywać na odcinku o długości ok 50 metrów. Droga tam jest stroma i wąska, wymagać to musi jej poszerzenia (czyli dewastacji pobliskich skarp skalnych), budowy kilku linii (biegów) schodów oraz zamontowania dwóch pochylni dla wózków. Rozwiązania te ingerują w środowisko, generują spore koszty, a ich efekt jest wątpliwy. Do będącego alternatywą miejsca do pływania na dużym zbiorniku prowadzi zupełnie łagodny i szeroki zjazd – już teraz wyrównany! – gdzie taką samą różnicę wysokości pokonuje się na odcinku o długości blisko 300 metrów, a dzięki temu jest on dostępny dla wszystkich.

3. Zaprzestania wszelkich prac na małym zbiorniku i przywrócenia go do pierwotnego stanu.
Niestety, już w małym zbiorniku zdewastowano ściany skalne wbijając setki metalowych wsporników oraz instalując na nich metalową siatkę. Ciężki sprzęt rozjeżdża plażę, demoluje ścieżki, kamienne schody, niszczy się przyrodę. Zakrzówek zatraca swoje naturalne piękno! Należy przywrócić urok i wyjątkowość tego miejsca. Powinno się usunąć zainstalowane siatki ze ścian, o ile te, już nie naruszyły struktury skał. Dzięki temu ptaki oraz nietoperze, które gniazdowały do tej pory w załomach skalnych, będą mogły wrócić do swoich naturalnych siedlisk.

Zakrzówek to jedno z najpiękniejszych miejsc w na zielonej mapie Krakowa. Zachowajmy to miejsce dla naszych dzieci i wnuków!Gorąco apelujemy do Państwa o zmianę projektu inwestycji pt. „Zagospodarowanie Parku Zakrzówek w Krakowie”. Jest to ostatni moment, aby stworzyć wyjątkowe miejsce dla wszystkich mieszkańców i zachować piękno i urok Kamieniołomu

Zostaw swój komentarz