Strona główna drzewa Po co komu napowietrzanie gleby?

Po co komu napowietrzanie gleby?

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Otóż mało kto wie, że Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie kupił w 2019 r napowietrzarkę gleby AirSpade, która jest wykorzystywana w znikomym stopniu. W styczniu 2023 roku zapytaliśmy ile razy od dnia zakupu została wykorzystana. Odpowiedź była zaskakująca – 56 razy.

Co to jest za urządzenie i co robi dobrego? Jest to jedna z metod pielęgnacji drzew, która polega na dostarczaniu korzeniom powietrza, w odstępie co 50–75 cm, o głębokości ok. 0,5 m i średnicy 2,5–5 cm lub promieniście odchodzących klinów wprowadzanych pomiędzy główne korzenie drzew. Otwory wypełnia się materiałem ułatwiającym wymianę gazową: piaskiem, kompostem, humusem lub specjalnymi mieszankami glebowo-nawozowym. Za pomocą specjalnych maszyn lub instalacji napowietrzających czasem wprowadza się do gleby materiały przepuszczalne (żwir, kamienie), które ułatwiają wymianę powietrza glebowego. Często widzimy drzewa, które mają wokół pnia ziemię przypominającą beton. A z naukowego punktu widzenia najważniejsze korzenie drzewa to te leżące do 1 metra pod powierzchnią, które jednocześnie odżywiają i stabilizują drzewo. I to właśnie one są najbardziej podatne na zniszczenie np. solą czy na mechaniczne uszkodzenia podczas budowy.

Nasza akcjonariuszka poprosiła ZZM o taką „usługę” dla drzew na ulicy, przy której mieszka. I udało się – po dwumiesięcznym oczekiwaniu pojawił się inspektor ZZM z AirSpade! Spulchniona ziemia, o ograniczonych własnościach odżywczych, jest wybierana, a w jej miejsce dosypywana jest nowa, próchniczna, i żwir. Okienka wokół drzew nagle stały się zaoranymi grządkami, podsypanymi humusem i kompostem! I natychmiast zaczęła się ogrodnicza partyzantka, a efekty pokazujemy na pierwszym zdjęciu.

Wy też możecie poprawić glebę wokół drzew w Waszej okolicy. Piszcie więc do ZZM i wskazujcie miejsca, gdzie zamiast trawy czy ziemi, jest po prostu beton. Teraz poprosiliśmy o ratowanie drzew przy ul. Mostowej. To jest nasze prawo troszczyć się o zieleń w mieście! 
Dla ułatwienia podajemy mail do ZZM: sekretariat@zzm.krakow.pl

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz