Strona główna Parki miejskie w Krakowie Ostatnie dni na złożenie uwag do planów budowy Parku Rzecznego Białucha

Ostatnie dni na złożenie uwag do planów budowy Parku Rzecznego Białucha

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Pod koniec października wzięliśmy udział w konsultacjach społecznych mającego powstać na terenie Dzielnicy IV Parku Rzecznego Białucha. Jest to niewielki, ale jakże malowniczy obszar położony przy rzece wzdłuż ulicy Opolskiej. Docelowo park ma rozpościerać się od skrzyżowania z ulicą Prądnicką, do wiaduktu kolejowego tuż przed skrzyżowaniem z aleją 29 Listopada.

Realizacja Parku Rzecznego Białucha została podzielona na dwa etapy. Pierwszy – zaznaczony na mapce kolorem różowym – położony jest na działkach już wykupionych przez miasto, dzięki czemu możliwe będzie opracowanie projektu budowlanego oraz etap drugi – zaznaczony kolorem niebieskim – dla którego obecnie przygotowany zostanie jedynie projekt koncepcyjny, ze względu na brak wykupu wszystkich niezbędnych działek.

Dotychczas w ramach konsultacji odbyły się dwa spacery w terenie, z pracownikami Zarządu Zieleni Miejskiej, przyrodnikiem pracującym na zlecenie ZZM, przedstawicielami pracowni projektowej oraz radnym Dzielnicy IV – Dominikiem Franczakiem. Razem z mieszkańcami uczestniczyliśmy w obydwu spotkaniach i złożyliśmy swoje uwagi do projektu, do czego zachęcamy również Was.
 
Czasu zostało niewiele. Termin upływa 6 listopada, czyli już w ten piątek! Nie zwlekajcie. Jeśli nie znacie tego miejsca, to gorąco zachęcamy do spaceru i przesyłania Waszych opinii. Jeśli znacie i z niego korzystacie, to tym bardziej wysyłajcie uwagi, aby nie zdecydowali za Was urzędnicy!
 
A oto kilka uwag, które naszym zdaniem powinny zostać uwzględnione już na etapie przygotowania wstępnego projektu, a następnie jeszcze raz skonsultowane i omówione z mieszkańcami. Nie każdy z nas potrafi sobie wyobrazić konkretne rozwiązania, dlatego mieszkańcy powinni mieć możliwość wnoszenia uwag również do przygotowanego przez pracownię projektu.
 
1. Absolutną koniecznością jest budowa ekranów akustycznych wzdłuż Opolskiej z uwagi na duży hałas dobiegający z ulicy. Bez nich trudno będzie mówić o jakiejkolwiek funkcji rekreacyjnej parku. Jednak budowa ekranów nie może wiązać się z wycinką drzew. Chodnik wzdłuż Opolskiej jest stosunkowo szeroki i widzimy możliwość budowy ekranów bliżej ulicy, co pozwoli na zachowanie drzew.
 
2. Poprowadzenie drogi dla rowerów poza obszarem parku, wzdłuż chodnika, dokładnie tak samo, jak ma to miejsce od południowej strony ulicy Lublańskiej – od skrzyżowania z aleją 29 Listopada do Ronda Polsadu. Teren, o którym mówimy, jest bardzo wąski, a zgodnie ze Studium Podstawowych Tras Rowerowych wzdłuż ulicy Opolskiej ma przebiegać trasa nr 16. Według nas, na tak wąskim terenie, nie powinien być wprowadzany tranzytowy ruch rowerowy.
 
3. W części parku bliżej ulicy Opolskiej proponujemy tylko ścieżkę pieszą z nawierzchni przepuszczalnej, której umiejscowienie i szerokość powinny zostać dobrane tak, aby nie spowodowało to konieczności jakichkolwiek wycinek. Proponujemy postawienie kilku ławek oraz koszy na śmieci. Latarnie jak najdalej od koryta rzeki.
 
4. W części parku od osiedla Żabiniec proponujemy tylko utwardzenie obecnego przedeptu np. nawierzchnią żwirową. Nie rekomendujemy kładzenia nawierzchni mineralnej ani tym bardziej asfaltowej. Obszar od strony osiedla jest tak wąski, że prace budowlane wiązałyby się ze zniszczeniem naturalnie występującej tam roślinności. Latarnie tylko pod warunkiem skierowania źródła światła w kierunku przeciwnym do rzeki.
 
5. Proponujemy montaż kilku budek dla ptaków i domków dla pszczół.
 
6. Tablice edukacyjne bez stanowisk wykładanych deskami czy innymi niepotrzebnymi materiałami, które tylko zakryją naturalną roślinność.
 
7. Elementy rekreacyjne w ograniczonej ilości. Teren jest zbyt mały, aby zmieścić na nim i plac zabaw, i siłownię, i stanowiska do gry w szachy i inne elementy. Proponujemy zatem ustawienie kilku leżaków i pozostawienie jak największej ilości naturalnej zieleni do rekreacji.
 
8. Modernizacja istniejącego zejścia schodami od ulicy Zdrowej, w celu jego dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, powinna odbyć się z jak najmniejszą ingerencją w tereny zielone. Popieramy pomysł jednej z pracownic ZZM na budowę kładki.
 
9. Przeprowadzenie rzetelnej ekspertyzy przyrodniczej PRZED przystąpieniem do prac projektowych. Park rzeczny to szczególna forma parku, której nadrzędnym celem powinna być ochrona przyrody. Uważamy, że głos przyrodników powinien być decydujący.
 
Pamiętajcie, że uwagi można składać do piątku 6 listopada. Jak to zrobić?
Wystarczy pobrać przygotowany przez nas formularz Park Rzeczny Białucha. Wypełnić, drukować, zrobić skan lub zdjęcie i wysyłać na adres: konsultacje@um.krakow.pl lub rada@dzielnica4.krakow.pl.
 
* Mapa z etapami pochodzi z prezentacji Pracowni Projektowej F11 „Park Rzeczny Białucha na terenie dzielnicy IV w Krakowie„.

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz