Strona główna Park rzeczny Wilgi Ostatnia szansa dla przyrody w Parku Rzecznym Wilga

Ostatnia szansa dla przyrody w Parku Rzecznym Wilga

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa
Razem z mieszkańcami, walczymy o ograniczenie inwestycji przy Wildze od kilku miesięcy. Przeczytaliśmy setki stron miejskich dokumentów, zebraliśmy opinie od środowiska naukowego, zmobilizowaliśmy mieszkańców do uruchomienia petycji i zbierania podpisów, zyskaliśmy poparcie Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska, wnosiliśmy o spotkanie i wspólny spacer brzegiem Wilgi wraz z dyrektorem Zarządu Zieleni Miejskiej, który nigdy nie doszedł do skutku, wielokrotnie poruszaliśmy sprawę także w mediach.
 
Inwestycja cały czas jest możliwa do ograniczenia, wystarczy tylko trochę dobrej woli, ale zamiast tego ZZM brnie w szkodliwy projekt i oddał teren wykonawcy, który kilka dni temu rozpoczął prace budowlane na II etapie Parku Rzecznego Wilga.
 
W związku z powyższym, skierowaliśmy dziś do Zarządu Zieleni Miejskiej pismo o natychmiastowe zatrzymanie prac i spotkanie w celu omówienia korekt w projekcie. Pismo załączamy poniżej, aby każdy z was mógł zapoznać się z naszymi postulatami.
Przypominamy, że Akcja Ratunkowa dla Krakowa nigdy nie postulowała o całkowitą rezygnację z inwestycji. Widzimy potrzebę uporządkowania terenu, utwardzenia niektórych ścieżek, widzimy potrzebę wstawienia ławek czy koszy na śmieci. Naszą niezgodę budzi jednak fakt niszczenia cennej roślinności nadrzecznej, chociażby pod plany utworzenia ścieżki zdrowia z maszynami do ćwiczeń, które można przenieść poza zadrzewienie, na skraj parku, gdzie dokonane zostały nowe nasadzenia.
 
Przypominamy również, że Park Rzeczny Wilga ma być parkiem rzecznym, a nie zwykłym parkiem miejskim. Park rzeczny winien być podporządkowany ochronie przyrody, co zostało jasno określone w wielu oficjalnych dokumentach miasta i wymagamy od jednostki zarządzającej zielenią honorowania pracy wielu osób i naszych wspólnych pieniędzy, które potrzebne były do przygotowania tych dokumentów.
 
Nie zamierzamy rezygnować z nagłaśniania tego, co zrobiono na I etapie w Lasku Kopty i co obecnie jest robione na II etapie przy osiedlu Cegielniana, z ostatkami przyrody nad Wilgą.
 
Zachęcamy do dołączenia do naszego wydarzenia na Facebooku – Mamy oko na Wilgę, gdzie publikujemy treści związane ze sprawą parku.
 
Zachęcamy również do wysyłania do Zarządu Zieleni Miejskiej indywidualnych maili, pisanych od serca, własnymi słowami, z prośbą o ograniczenie tej inwestycji – sekretariat@zzm.krakow.pl.

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz