Strona główna Białe Morza Co dalej z Wilgą?

Co dalej z Wilgą?

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

„Ewidentna katastrofa ekologiczna, jaka zdarzyła się w ostatnich dniach na Wildze – co warto podkreślić – nie jest nieoczekiwana i jednostkowa, ale cykliczna. Pokazuje niesprawność systemu ochrony środowiska w Polsce oraz brak podstawowej wiedzy służb zajmujących się ochroną środowiska.”

Takiego komentarza do mediów udzielił dzisiaj prof. Mariusz Czop – jeden z ekspertów oprowadzających nas po Białych Morzach, który od dawna wskazuje na konieczność zabezpieczenia Wilgi na tym właśnie odcinku.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że problem jest złożony i wymaga współpracy nie tylko pomiędzy jednostkami, ale również gminami. Jednak temat zanieczyszczenia Wilgi jest znany od lat. Jak to możliwe, że jego przyczyny wciąż pozostają niemal niemożliwe do rozwiązania, a służby i instytucje twierdzą, że problemu w ogóle nie ma, uznając ponad tysiąc martwych ryb i śmierdzącą, brudną rzekę za sytuację normalną?

Oto punkty konieczne do wykonania, które wskazywaliśmy dokładnie rok temu w celu ochrony wód i brzegów Wilgi:

  • przebudowa oczyszczalni ścieków w Lusinie
  • zabezpieczenie Wilgi na wysokości Białych Mórz w Krakowie
  • zwiększenie kontroli w celu zmniejszenia/ wyeliminowania zrzutów ścieków do rzeki przez przedsiębiorstwa i osoby prywatne
  • usunięcie stopnia przy ujściu do Wisły
  • odbetonowanie dna, które czyni z Wilgi kanał
  • zadbanie o ochronę roślinności i całego ekosystemu łęgowego na brzegach

Przypominamy również, że zabezpieczenie Wilgi na wysokości Białych Mórz było jednym z naszych postulatów i rekomendacji podczas przeprowadzonych końcem 2022 r. konsultacji społecznych. Wielu mieszkańców ten postulat poparło. Wciąż czekamy na podjęcie działań w tej sprawie.

W czwartek 13 lipca odbędzie się posiedzenie Komisji Kształtowania Środowiska RMK, na której będziemy obecni. Będziemy też cały czas monitorować sprawę oraz domagać się wcielenia w życie zapisów uchwały Rady Miasta o monitoringu krakowskich rzek. 

A Was prosimy o udostępnianie postów i materiałów prasowych o Wildze. Nie pozwólmy tej sprawie ucichnąć, nie pozwólmy na bezczynność urzędów i instytucji!

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz