Strona główna Białe Morza Poznajemy Białe Morza – spacer z prof. Mariuszem Czopem

Poznajemy Białe Morza – spacer z prof. Mariuszem Czopem

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa
7 sierpnia 2022 roku odbył się pierwszy spacer z cyklu organizowanych przez nas wydarzeń pt. „Poznajemy Białe Morza”. Spacer miał charakter naukowo-badawczy, a prowadził go prof. Mariusz Czop z AGH. Wydarzenie okazało się dużym sukcesem i tym bardziej cieszymy się, że nie zniechęciła was niepewna pogoda. 
 
Przez 2,5 godziny słuchaliśmy arcyciekawych opowieści o historii Białych Mórz, ciekawostek naukowych, jak i wspólnie zastanawialiśmy się, jakie wyzwania stoją przed nami i przed miastem Kraków w procesie tworzenia w tym miejscu parku przyjaznego przyrodzie i mieszkańcom. 
 
Najpierw spacerowaliśmy wzdłuż rowu melioracyjnego przy ulicy Podmokłej. Słuchaliśmy o ślimakach migrujących do rowu szukających budulca do swoich pancerzy, o bobrach, które niedaleko mają swoje bobrowisko, o dzikach żyjących po drugiej stronie ulicy.
 
Odwiedziliśmy również rzekę Wilgę, niestety w tym miejscu bardzo zanieczyszczoną. Wilga wymaga zdecydowanych działań ze strony miasta, by przywrócić jej czystość i na nowo pokazać mieszkańcom jej walory przyrodnicze i potencjał społeczny.  Na koniec zwiedziliśmy również te części Białych Mórz, na których rozpoczęto prace związane z budową pola golfowego i wspólnie zastanawialiśmy się, jak można będzie je zagospodarować, by służyły mieszkańcom. Robiliśmy pomiary zasolenia wody, pobieraliśmy próbki, udało się również zrobić pokazowy ręczny odwiert w glebie.
 
O parku na Białych Morzach musimy myśleć w perspektywie kilkudziesięcioletniej. To piękny, choć trudny teren, wymagający naukowego podejścia. Bardzo chcielibyśmy, aby urzędnicy tą perspektywę rozumieli i by zgodnie z naszymi postulatami tworzyli ten park mądrze. Pamiętajcie o tym również i wy podczas mających się odbyć jesienią konsultacji społecznych. Mamy również nadzieję, że urzędnicy skorzystają z doświadczenia i wiedzy naukowców krakowskich uczelni, bo specjalistów na nich nie brakuje. 
 
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, a przede wszystkim prof. Czopowi za czas, który nam poświęcił, za chęć dzielenia się wiedzą i humor, którego nie zabrakło i tym razem. 
 
Koniecznie śledźcie nasz profil oraz wydarzenie Mamy oko na Białe Morza, bo w planach mamy kolejne spacery i spotkania!

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz