Strona główna Zakrzówek Sobotni zlot Modraszków na Zakrzówku

Sobotni zlot Modraszków na Zakrzówku

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

W sobotę, tj. 22.02.2020 r., w samo południe, Modraszki “przyleciały” na Zakrzówek na sesję fotograficzną i przy okazji urządziły sobie wielkie piknikowanie przy bramie wejściowej na duży zbiornik. Tym razem dorosłym Modraszkom towarzyszyły ich młode motylki. Była naprawdę rodzinna atmosfera, a do tego ciepłe pączki, herbata z termosu, koce plażowe, badminton i muzyka na żywo. Zdjęcie z sesji możecie zobaczyć w naszej galerii.

Rodzinnej atmosfery nie popsuło nawet to, że na miejscu przywitała nas przedstawicielka ZZM wraz z kilkoma radiowozami Policji, Straży Miejskiej oraz w asyście funkcjonariuszy “po cywilnemu”. Jeszcze nigdy nie czuliśmy się tak „zaopiekowani”! A my tylko chcieliśmy zrobić zdjęcia…

Za pomocą sztuki, chcieliśmy wyrazić nasz sprzeciw wobec dewastacji Zakrzówka, który jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku i kontaktu z przyrodą dla mieszkańców Krakowa. Przypominamy, że tak jest, ponieważ po zamknięciu Kamieniołomu w 1991 roku, przyroda opanowała ten teren. To niesamowite, że 5 km w linii prostej od Wawelu, mamy namiastkę dzikiej przyrody. Tutaj żyją niebieskie motyle modraszki, wąż gniewosz, sowy jak puszczyki, uszatki oraz dziki czy sarny.

Aż do teraz, udało się uchronić Zakrzówek przed komercjalizacją i to tylko dzięki walce oraz licznym protestom miejskich aktywistów. Niestety, w 2019 Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie rozpoczął realizację projektu “Rewitalizacja Zakrzówka”, który oznacza katastrofę dla tego miejsca i tamtejszej przyrody. Cały mały zbiornik został już oszpecony metalowymi siatkami, ściany zniszczone, wkrótce ruszy tam budowa basenów pływających, co będzie już nieodwracalną zmianą krajobrazu. Zakrzówek straci na zawsze to, co ukochali mieszkańcy Krakowa – swoją namiastkę dzikości i naturalności.

Zakrzówek leży na terenach Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego i należy to szanować czyli zminimalizować ingerencję człowieka w ten teren, chronić żyjące tam zwierzęta oraz przyrodę nieożywioną.

ZZM zamiast wysłuchać postulatów strony społecznej czyli wstrzymać pracę i zmienić projekt, tak aby miejsce do pływania udostępnić wszystkim na dużym zbiorniku i zaprzestać dewastacji małego akwenu, odgraża się, że w takim razie zbuduje kolejne, drugie kąpielisko! To jest przerażające, jak błędne i absurdalne decyzje urzędników mogą doprowadzić do zrobienia z Zakrzówka lunaparku! Zakrzówek jest nasz, mieszkańców, nie należy do ZZM!

Powstrzymajmy ZZM przed dewastacją Zakrzówka!

 “Białe skały, wysokie nawet na kilkadziesiąt metrów. W dole błękit wody. Wokół łąki, które upodobały sobie motyle. (…) Mamy nadzieję, że to miejsce pozostanie niezmienione i zachowa swój cudowny obraz na zawsze.”- tak o Zakrzówku napisała Agnieszka Franu, Redaktor Naczelna National Geographic Traveler Polska. Przypominamy, że Zakrzówek jest jednym z 7 nowych cudów Polski! To nasz narodowy skarb. Ten zaszczytny tytuł Zakrzówek otrzymał w 2014 r. w plebiscycie zorganizowanym przez National Geographic.

‼️‼️Stworzenie jednego wspólnego miejsca do pływania przy dużym zbiorniku będzie także sprawiedliwe społecznie. Rodziny z małymi dziećmi, osoby z niepełnosprawnościami będą miały ułatwiony dostęp do wody.

‼️‼️Duży zbiornik jest także najbezpieczniejszym miejscem do wypoczynku oraz pływania. Ściany przy nim są niskie i oddalone od wysokich klifów, dzięki temu żaden spadający kamień nie będzie zagrożeniem dla osób korzystających z uroków kąpieli w tym miejscu.
‼️‼️Na dużym zbiorniku, w razie wypadku służby porządkowe swobodnie mogą zjechać aż nad samą wodę. W przypadku małego zbiornika jest to zwyczajnie niemożliwe – wąskie gardło, stromy teren, 600 osób na wąskich pomostach – nietrudno o tragedię.

Apelujemy o wstrzymanie wszelkich prac budowlanych do czasu przyjęcia nowego projektu, w którym będą uwzględnione poniższe postulaty:

Budowę jednego, wspólnego miejsca do pływania dla mieszkańców i osób uprawiających sporty wodne na dotychczasowej plaży przy dużym zbiorniku.
Rezygnację z budowy oddzielnego miejsca do pływania dla mieszkańców w małym zbiorniku Kamieniołomu.
Zaprzestanie wszelkich prac na małym zbiorniku i przywrócenia go do pierwotnego stanu.

🔔🔔 Zapraszamy na protest 26 lutego o godzinie 16.00 pod UM przy Placu Wszystkich Świętych.
Powstrzymajmy dewastację Zakrzówka – zmieńmy projekt!a

Więcej na ten temat

2 komentarze

Powstrzymajmy dewastację Zakrzówka - zmieńmy projekt! - Akcja Ratunkowa dla Krakowa 2 marca 2020 - 22 h 25 min

[…] wyjątkowa oprawa muzyczna: przede wszystkim nasz Zakrzówkowy hymn, który narodził się podczas pikniko-happeningu w sobotę przed protestem. Słowa napisała nasza koleżanka z Akcji, Wild […]

Odpowiedz
Wielka premiera: „Ratujmy Zakrzówek! Protest song” - Akcja Ratunkowa dla Krakowa 8 maja 2020 - 7 h 49 min

[…] raz hymn Zakrzówka wybrzmiał na happeningu na Zakrzówku 22 lutego br., a potem na proteście pod Urzędem Miasta Krakowa 26 lutego. Skandowaliśmy wtedy „Zmieńmy […]

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz