Strona główna parki krajobrazowe Debata „Cena krajobrazu” w Spółdzielni Ogniwo

Debata „Cena krajobrazu” w Spółdzielni Ogniwo

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

18 lutego 2020 roku w Spółdzielni Ogniwo odbyła się debata „Cena krajobrazu”, organizowana przez Ogniwo i Akcję ratunkową dla Krakowa i poświęcona parkom krajobrazowym w miastach i ich okolicach.

W Krakowie od lat trwa walka o powstrzymanie dewastacji Zakrzówka. W Kleszczowie, oddalonym jedynie 15 km od centrum Krakowa mieszkańcy i mieszkanki bronią unikatowego lasu bukowego przed wycinką. Każdego dnia los miejskiej przyrody narażony jest na nowe niebezpieczeństwa. Powód zawsze jest ten sam: chciwość inwestorów, czasami tylko tłumaczona koniecznością utrzymania porządku czy bezpieczeństwa.

Podczas dyskusji pojawiły się między innymi pytania o to, co możemy zrobić, aby ocalić od „zagospodarowania” takie miejsca jak Zakrzówek czy wąwozy kleszczowskie? Co mówi prawo o parkach krajobrazowych i jak przekłada się to na rzeczywistość? Jak rozpowszechniać wiedzę o niematerialnych korzyściach z dzikiej przyrody w mieście?

W dyskusji udział wzięli:
Posłanka Daria Gosek-Popiołek (Razem Kraków)
Dr inż. Marcin Guzik, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego (ZPKWM)
Piotr Dmytrowski, kierownik oddziału ZPKWM w Krakowie
Tomasz Przetacznik (Akcja ratunkowa dla Krakowa)
Anna Treit (Ratujmy kleszczowskie wąwozy)
Debatę prowadziła dr Joanna Grzymała-Moszczyńska.

Nagranie z debaty można obejrzeć tutaj!

Więcej na ten temat

1 Komentarz

Zakrzówek - finansowa studnia bez dna - Akcja Ratunkowa dla Krakowa 19 czerwca 2020 - 0 h 54 min

[…] Przypominamy sprawę montażu siatek, wbrew niezależnej ekspertyzie z 2017 roku, która była podnoszona przez nas już ponad pół roku temu. Sprawa ta w dalszym ciągu rozpatrywana jest przez prokuraturę ze względu na szereg wątpliwości. Siatkami i charakterem prac w tym malowniczym miejscu byli zdziwieni wszyscy: mieszkańcy Krakowa, wnioskodawcy projektu do Budżetu Obywatelskiego, naukowcy, część urzędników, radnych, a nawet pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, którzy o montażu siatek dowiedzieli s… […]

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz