Strona główna rzemieslnicy Akcyjny prezentownik nie tylko od święta

Akcyjny prezentownik nie tylko od święta

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Pamiętacie, jak podczas pandemii wiele osób polecało sobie wzajemnie usługi, fajne miejsca, knajpki i restauracje, żeby wspierać rodzimą przedsiębiorczość i dbać o unikatowość naszego miasta pod tym względem? Dziś chcemy Wam podpowiedzieć, gdzie znaleźć fajne prezenty, dokąd kupić voucher czy wykupić usługę. Wrzucamy też propozycje książkowe związane z tym, co robimy. Jeśli macie pomysły na prezenty, to wrzucajcie je w komentarzach, ale koniecznie z opisem, dlaczego je rekomendujecie!

Rzeczy piękne i nietuzinkowe

  1. Kiermasz Wspólnoty Emaus na os. Willowym 29 – w myśl zasady recyklingu i podejścia zero waste, polecamy waszej uwadze miejsce, gdzie można kupić używane przedmioty, które dzięki wspólnocie otrzymują nowe życie. Dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na działanie wspólnoty i działalność charytatywną.
  2. Maruna Upcycled – Małgosia z raz już użytych rzeczy, włóczek, kawałków tkanin, szyje i dzierga nowe. Jej czapki na zimę, czy torebki “nerki” to nie tylko bajkowe kolory, ale piękna unikatowa rzecz.
  3. Papierniczeni – mistrzowie notatników, kalendarzy mają hopla na punkcie papieru, rządzi tu wyrafinowany minimalizm.
  4. Sklepy charytatywne – pomagają osobom niepełnosprawnym w rehabilitacji zawodowej i dają drugie życie używanym rzeczom, od książek, przez ubrania, po artykuły gospodarstwa domowego: ul. Kalwaryjska 28 i Estery 3.
  5. Biżuteria wyjątkowa i unikatowa, w różnych odsłonach i w różnych stylach: Pola Zag, Todoro, Pat Guzik, Poly.
  6. Turnusy – tu możesz kupić rzeczy z drugiego obiegu, wystawione przez kogoś specjalnie w tym celu na wynajętym regale – stacjonarnie przy ul. Smoleńsk 15.
  7. Sklep vintage Lolipop – bajecznie kolorowe spódnice to znak firmowy Moniki, która jest równocześnie organizatorką festiwalu vintage Kogel Mogel, na którym poławiacze pereł z drugiej ręki zawsze znajdą coś wyjątkowego. 
  8. Pracownia świec Kalamu – świece z wosku pszczelego i wegańskie z oleju rzepakowego, naturalne pigmenty i olejki eteryczne. 
  9. Pacz czapa – Marta dzierga świetne czapki!
  10. Mapaya – Martyna szyje etyczne, niepowtarzalne ubrania, dba o dobrostan rzemieślników, którzy tkają dla niej materiały.
  11. Punca – sklep z polskim dizajnem i wintydże, jaka szkoda, że niestety zamykają się niedlugo, korzystajcie więc ze zniżek i róbcie piękne prezenty!
  12. Japier Papier – uroczy sklepik przy ul. Konfederackiej 4/2 z przeróżnymi upominkami takimi jak koce, świece, naturalne kosmetyki czy kubki. Zamawiać możecie również online, a w tej opcji otrzymacie pudełko z zabawnymi napisami nawiązującymi do etykiety wysyłkowej.
  13. Rycerze Mocy – wyjątkowa kooperacyjna gra terapeutyczna, która popularyzuje edukację emocjonalną. Za jej powstanie odpowiada Fundacja Niezależny Instytut Edukacji Emocjonalnej. Roz(g)rywka dla większych i dla mniejszych dobrze robiąca, w każdym tego słowa znaczeniu. Polecamy tym bardziej, że współautorką gry jest aktywistka zaprzyjaźnionego kolektywu Siostry Rzeki – Anuszka.

Jedzenie i przetwory

  1. Dobra Palarnia Kawy – jeśli raz napijesz się kawy z Dobrej, to nigdy już nie spojrzysz na przemysłowo produkowaną kawę. Znak firmowy Michała i Kuby z Podgórza to rzetelność i pasja. Można zamawiać online, ale zdecydowanie polecamy wizytę w Dobrej na ul. Malborskiej. Ten zapach świeżo palonej kawy jest obłędny!
  2. Hummus Ammamamusi – to z kolei miejscówka, którą współtworzy nasza akcjonariuszka Kasia, ale polecenie leci nie za znajomości, a za jakość tego, co gotują: domowej roboty hummusy w kilkunastu smakach, konfitury, kiszonki. Hummus najlepiej smakuje na świeżej pajdzie chlebka (a ten akurat od rzemieślniczej piekarni Błajan z Tarnowa). Ten znakomity hummus towarzyszy wszystkim naszym imprezom, warsztatom, a nawet jest serwowany z łodzi na Wiśle w trakcie Wodnej Masy Krytycznej od lat. Polecamy też książki Kasi i Zosi: Jajko i Ziemniak – smakowite nad wyraz!
  3. Droga Przez Mąkę – prowadzona przez Asię wegańska kawiarnia przy zejściu z kładki Bernatki, świetna kawa, obłędne wegańskie słodkości i kanapki, oraz kącik ciuchów vintage dla maluchów. Natomiast mąż Asi ma pracownię tatuażu Thats All folks, którą też polecamy!
  4. Nie możemy pominąć sklepu z herbatami, prowadzonego przez Murata Kornaeva, teamastera znanego z Cafe Manggha. Murat zaprasza do sklepu pełnego DobrejHerbaty.pl.
  5. Cukiernia Starowicz – krakowska cukiernia z tradycjami, a robią najgenialniejsze wegańskie pączki, eklery, makowce, no wszystko! Polecamy również ich ofertę świąteczną.

Kosmetyki i uroda

  1. Drogeria Pigment przy ul. Kalwaryjskiej i ul. Karmelickiej: tutaj możesz przyjść z własnym opakowaniem i kupić na mililitry wegańskie kosmetyki i chemię domową firmy Yope.
  2. Kosmetyki Iossi – Joanna Hołuj i jej kosmetyki naturalne, które pięknie pachną, dbają o cery wrażliwe i wymagające, wpływają kojąco na emocje, a na prezent polecamy też warsztaty robienia kosmetyków.
  3. Mech i wdech – Maja Hawranek i jej głęboko relaksujący, otulający i kojący masaż hawajski lomi lomi. W ubraniu i tradycyjnie z ciepłym olejem kokosowy.

Artyści i warsztaty

  1. Litograf Studio – Justyna wyczarowuje piękno z roślin w unikatowej formie grafiki – litografie, organizuje też fantastyczne warsztaty. 
  2. Pracownia Męskich Portretów – czułe podejście do modeli i świetne zdjęcia, można zamówić sesję na prezent.  
  3. CAHA ART – pracownia ceramiki Kasi Gajdy, organizuje warsztaty ceramiczne dla dorosłych, dzieci i młodzieży.
  4. ATO Pracownia Plastyczna – uczą tu robić piękną ceramikę.
  5. Trosca – pracownia ceramiki i porcelany – Magda i jej sklep i warsztaty z ceramiki inspirowane naturą.
  6. Slow Fashion Cafe – niezwyczajna pracownia nauki szycia w rytmie slow. 
  7. Czułe Tkanki – Marysia uczy tkać, ale warsztaty to nie tylko tkanie, to niezwykłe spotkania i tak po prostu pobycie w cieple
  8. Kołdry Bona – kołdry i poduszki, nowe do nabycia, stare do odświeżenia. 
  9. Nowe Hafty – Kasia uczy haftować, można na jej stronie zaopatrzyć się we wszystkie przybory do nauki haftu, organizuje też warsztaty.
  10. Maria Regucka – mieszka i tworzy na krakowskim Starym Podgórzu niezwykłe grafiki i wycinanki.

Zwierzaki

  1. Jeśli jeszcze nie macie kalendarza na 2023, to polecamy kalendarz Stowarzyszenia Pomocy Królikom, w którym udziela jedna z naszych akcjonariuszek, a samo stowarzyszenie działa na rzecz przeciwdziałania bezdomności królików. Dochód ze sprzedaży jest w całości przeznaczony na opiekę nad królikami w potrzebie.
  2. Coś dla psów, kotów i człowieków, czyli Psyjaciele – rozmaite akcesoria z fajnym dizajnem, a przy tym wsparcie dla zwierzaków w potrzebie. Paczka Psyjaciół składa się z dwóch szorstkowłosych adopciaków – Kiszki i Rupiecia, kota Trzebabieca oraz ludzkiej siły roboczej Gośki i Krzyśka.

Książki

  1. Recepta na lepszy klimat. Zdrowsze miasta dla chorującego świata – pierwsza książka Szymona Bujalskiego, dziennikarza dla klimatu. O nadziei w budowaniu lepszego świata i lepszych miast, z naszym gościnnym udziałem na kilku stronach! 
  2. Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu – Andrzej Andrysiak, redaktor naczelny Gazety Radomszczańskiej rozprawia się z mitem polskiej samorządności. Opisywane sytuacje, mechanizmy i zależności zilustrowane przykładem niewielkiej gminy są niemal kopią tego, czego często doświadczamy w Krakowie. Wiele osób po przeczytaniu mówi – u nas jest tak samo! 
  3. Poza gatunek: rozmowy o aktywizmie, prawach zwierząt i społeczeństwie – Joanna Wydrych. Książka jest zbiorem kilkudziesięciu wywiadów z osobami prowadzącymi działania na rzecz zwierząt domowych i „hodowlanych”, zaangażowanymi w promocję weganizmu, w działania edukacyjne, prowadzenie schronisk i działalność interwencyjną.Jest pierwszą publikacją książkową podejmującą temat walki o prawa zwierząt w Polsce i przybliżającą różnorodność ludzi tworzących sektor organizacji prozwierzęcych. Została wydana w ramach realizowanego przez Fundację Czarna Owca Pana Kota projektu dofinansowanego ze środków publicznych.
  4. Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością – Rafał Matyja. To najnowsza jego książka, która opowiada fascynującą historię naszych ziem, ze szczególnym uwzględnieniem miast, w kontekście rozwoju całej Europy. Czerpie z setek trudno dostępnych źródeł, zestawia dane, pozwala wyobrazić sobie, jak tworzyły się zręby nowoczesności i jak wpływało to na codzienne życie mieszkańców – od rewolucyjnego wynalazku dyliżansu po szybką kolej, od organizacji poczty po informatyzację. Równolegle z opowieścią historyczną, obfitującą w barwne, nieraz zdumiewające przykłady, autor rozwija metarefleksję nad tym, co w największym stopniu odcisnęło piętno na nas jako społeczeństwie i sposobie, w jaki postrzegamy państwo.
  5. Zrozumieć transformację energetyczną – Marcin Popkiewicz. Jeden z najważniejszych polskich autorów popularyzujących wiedzę o katastrofie klimatycznej i wszystkich wyzwaniach, które się z nią wiążą. Jego najnowsza książka to kolejna pozycja pełna wiedzy i rozwiązań dotyczących tego, jak podejść do budowania systemu energetycznego przyszłości bez paliw kopalnych i emisji zanieczyszczeń. A napisane jest tak, że każdy laik zrozumie!

Te i inne zacne książki kupicie stacjonarnie w Spółdzielni Ogniwo przy Smolki 11a, którą nieustannie polecamy!

Wyjątkowe

Siostry Rzeki zapraszają na aukcję sztuki ODRAtunkowej zaplanowaną na 16 grudnia (piątek o godzinie 18:30) online – tu link!

Organizuje ją wspaniała Siostra Rzeka Obra – Róża Wroniszewska, która prowadzi w Krakowie Dom Aukcyjny Róża Wroniszewska. A cudowna, rzeczna kolekcja powstała z prac, które ofiarowali Siostrom Rzekom zaprzyjaźnieni artyści i artystki. Już dzisiaj można się rejestrować i licytować – wszystkie instrukcje znajdziecie w opisie aukcji. 

Tutaj też stosowne wydarzenie na FB.

 

1 Komentarz

Albin 12 grudnia 2022 - 3 h 41 min

Zapraszamy do nas! 🙂 mamy vouchery na serwis rowerowy, narciarski i zakup naszych ekologicznych nowości – prezenty zerowaste. Szklanki z butelek i ekopufy z dętek 😀 http://www.sklep.dralbin.pl

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz