Strona główna Park rzeczny Wilgi Park rzeczny Wilgi – nasze postulaty

Park rzeczny Wilgi – nasze postulaty

przez ArdK
Park rzeczny Wilgi_propozycja vs obecny projekt

Dwa dni temu, tuż po publikacji naszego artykułu, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie umieścił na swoim profilu informację o rozpoczęciu budowy I etapu Parku Rzecznego Wilgi. Prace ruszają w połowie czerwca.

Przypomnijmy zatem nasz postulat podparty głosem ekspertów, w którym prosimy jedynie o zmianę przebiegu drogi dla rowerów i tym samym odsunięcia oświetlenia od rzeki.

Dlaczego zmiana projektu parku rzecznego Wilgi jest tak ważna?

  1. Zastąpienie istniejącego już przedeptu wzdłuż Wilgi drogą dla rowerów pozbawi mieszkańców i spacerowiczów kontaktu z rzeką.
  2. Ścieżka dla pieszych zaplanowana blisko drogi rowerowej, a w części tworząca z nią ciąg pieszo-rowerowy, stwarza zagrożenie dla pieszych, w tym szczególnie dla małych dzieci. Spacerowicze spragnieni kontaktu z rzeką, chcąc choć na chwilę przystanąć by podziwiać Wilgę, będą narażeni na kolizję z rowerzystami.
  3. Droga dla rowerów tuż przy rzece przetnie korytarze migracyjne płazów, a zanieczyszczenie światłem dodatkowo utrudni migrację ryb i ptaków, a także dryft rzeczny bezkręgowców.

UWAGA!!! Proponujemy tylko, aby ścieżkę rowerową przenieść na drugi koniec parku z dala od rzeki, w miejsce gdzie już przewidziano oświetlenie. Nigdy nie postulowaliśmy o całkowitą rezygnację z oświetlenia, a tylko z latarni przy rzece, które negatywnie wpłyną na tamtejszą przyrodę.

Obecny projekt parku rzecznego Wilgi vs nasza propozycja

Na mapkach prezentujemy stan obecny wedle projektu i naszą propozycję.

Projekt parku rzecznego Wilgi I Etap
Propozycja zmiany projektu parku rzecznego Wilgi

Park rzeczny Wilgi - teraz jest czas decyzji

To jest ostatnia chwila, aby zmienić projekt i stworzyć park przyjazny mieszkańcom, ograniczając przy tym wpływ na tak cenne przyrodniczo tereny. Pamiętajmy, że każda podjęta teraz decyzja zaważy na przyszłości tego miejsca i ludzi z niego korzystających. Wierzymy, że na tym etapie projekt jeszcze można zmienić.

Szanując dialog społeczny, jak zwykle w takich sprawach, zwróciliśmy się do Komisja Dialogu Obywatelskiego ds Środowiska Krakowa i podejmiemy temat Wilgi na najbliższym posiedzeniu. Zachęcamy również Zarząd Zieleni Miejskiej do wzięcia udziału w tej dyskusji.

Więcej na ten temat

2 komentarze

Czeski "Zakrzówek" - malowniczo, bezpiecznie i bez siatek - Akcja Ratunkowa dla Krakowa 11 czerwca 2020 - 23 h 34 min

[…] Park rzeczny Wilgi – nasze postulaty […]

Odpowiedz
RAFAL 15 czerwca 2020 - 16 h 57 min

Nie jestem zwolennikiem tego zmienionego projektu. Według mnie on tylko zwilokrotni ciągi rowerowe w parku. Zamiast jedną ściezkę zrobią sie 2 oficjalne wybetomowana i mniej oficjalna wzdłuz Wilgi. Ludzi i tak beda tamtedy jezdzic. Tym sposobem caly ruch prze park zamiast jednym ciagiem bedzie kierowany dwoma, co bedzie jeszcze bardziej wplywalo na dzikie zwierzeta i rosliny. W zmianie długosc scieki rowerowej jest takze dłuższa. jedyne poprawki jakie mozna by zlozyc do projektu ZZM, to zmniejszenie ilosci lamp i lawek i tyle. Oczywiscie idealnie byloby nic nie robic i zostawic park takim jaki jest, postawic same tabliczki, ale to raczej jest nierealne.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz