Strona główna Park Bednarskiego Park Bednarskiego obroniony! Wielki sukces mieszkańców

Park Bednarskiego obroniony! Wielki sukces mieszkańców

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa
park bednarskiego urodziny

Presja ma sens! Wielki sukces mieszkańców w walce o park Bednarskiego. Podsumowanie po spotkaniu na AGH w sprawie zabezpieczenia skał. Eksperci proponują trzy warianty. Ostatecznie zastosowany będzie mix dwóch z nich.

Wszyscy czekali na tę decyzję. Nie będzie barierek w parku Bednarskiego! Eksperci AGH dobitnie skrytykowali pomysł nieskutecznych, metalowych i inwazyjnych dla przyrody barierek. W ich opinii takie barierki nie spełniłyby roli zabezpieczającej przed spadającymi kamieniami. Przypomnijmy, że w parku miał ich stanąć niemal kilometr.

95% postulatów spełnionych

To ostatecznie oznacza, że większość postulatów mieszkańców zostanie spełniona. Oprócz barierek znikają inne elementy. M.in.: wielka scena, toporne schody z punktem widokowym bez widoku, znikają też bramy, które niczemu nie służą. Znika także ogrodzenie przy schodach oraz od ul. Zamoyskiego i kilka mniejszych elementów.

Oglądaj także: Protest w Parku Bednarskiego. „Nie opuścimy parku w potrzebie!”

Skały podzielono na kilka sektorów, w zależności od prawdopodobieństwa osuwania się okruchów skalnych. Miejscowo rozważa się czyszczenie skał z drzew i ruchomych fragmentów. To budzi nasz niepokój i będziemy się temu przyglądali. Nad pomnikiem Bednarskiego, na górze skały rozważania jest punktowa instalacja niewidocznej siatki. Jak podkreślali eksperci – nie taka, jak na Zakrzówku!

Film dokumentalny z obywatelskiej okupacji parku

Naturalny park Bednarskiego

Nie mniej, kierunek obrany przez AGH jest nam bliski, bo zakłada stały monitoring skał, a nie ich intensywne siatkowanie, czy barierkowanie. Jedną z propozycji jest uformowanie wału ze skał, które na przestrzeni kilkudziesięciu lat odpadły, tak, aby powstała naturalna zapora.

Na pytanie, dlatego ZZM od razu nie zlecił takiej ekspertyzy kilka lat temu, tylko forsowała niedorzeczne zabezpieczenia, odpowiedzcie sobie już sami. Naukowcy zaznaczali, że po przeprowadzeniu pierwszych prac może się okazać, że niezbędna ingerencja będzie jeszcze mniejsza niż wynika z pierwszych badań!

A na zdjęciu tytułowym – my mieszkańcy na 125. urodzinach Parku, stoimy, uwaga, w najniebezpieczniejszym punkcie parku Bednarskiego, ale uśmiechnięci, z wiarą w to, co robimy!

Czytaj także: Głos mieszkańców ma moc! – podsumowanie konsultacji obywatelskich w sprawie Parku Bednarskiego

***

Zostając Patronem Akcji wspierasz takie działania: https://patronite.pl/ARDK

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz