Strona główna Park Bednarskiego Bednarski ma kłopoty – film dokumentalny z Obywatelskiej Okupacji parku Bednarskiego 3-4 lipca 2021

Bednarski ma kłopoty – film dokumentalny z Obywatelskiej Okupacji parku Bednarskiego 3-4 lipca 2021

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa
125 lat temu powstał park Bednarskiego. W poniedziałek – 19 lipca – wspólnie z mieszkańcami obchodziliśmy jego urodziny! Był tort, świeczki, bezalkoholowy szampan i dużo radości. Mamy i urodzinowy prezent – film z Obywatelskiej Okupacji Bednarskiego! Obejrzyjcie koniecznie.
Drogi Parku!
 
W dniu Twoich urodzin dajemy Ci ten skromny prezent, film dokumentujący pokojową Obywatelska Okupację Bednarskiego, jako wyraz naszego hołdu dla Twojego piękna, naturalności i dzikości. Twój twórca, Wojciech Bednarski, dobrze wiedział, rewitalizując pozbawiony roślinności kamieniołom, że za wiek, za półtora, staniesz się szmaragdową wyspą chłodu i cienia na mapie Krakowa, dając dom roślinom, schronienie zwierzętom i odpoczynek mieszkańcom. Nie oddamy Cię barierom i betonowi, bo Cię kochamy!
 
Szanowny Panie Wojciechu Bednarski, dziękujemy za Twój prezent dla nas, za ten piękny park. Dziękujemy my, mieszkanki i mieszkańcy Krakowa, Krakowianki i krakowianie, wszyscy, którym na sercu leży zielona przyszłość miasta, w tym parku Bednarskiego.
 
Przypomnimy, że całym sercem popieramy remont parku: odnowienie alejek, wymianę ławek, oświetlenia, rewaloryzacji gloriety, dostawienie koszy na śmieci i zbudowanie WC czy przyłącza elektrycznego. Jesteśmy natomiast przeciwni, szkodliwej „rewitalizacji” forsowanej przez ZZM, za 16 mln zł i skutkującej zamknięciem dla mieszkańców parku na dwa lata. Jesteśmy przeciwni instalacji barierek i bram, które odgrodzą nas od naturalnego piękna parku. Nie chcemy wylewania ton betonu pod punkt widokowy, altanę widokową i schody we wgłębniku.
 
Przypominamy, że Rada Dzielnicy XIII jednogłośnie poparła postulaty mieszkańców, a w przeprowadzonych przez nas konsultacjach obywatelskich, w których wzięło udział 1370 osób, 98% było przeciwko projektowi ZZM i postulowało remont o powyższym zakresie.
 
Z powodu niemożności wyegzekwowania na piśmie deklarowanych publicznie zapewnień dyrektora ZZM, Piotra Kempfa, że projekt „rewitalizacji” zostanie dostosowany do oczekiwań mieszkańców, oraz po kolejnych działaniach mających na celu zdyskredytowanie naszej działalności społecznej, postanowiliśmy wspólnie z mieszkańcami zaprotestować w parku.
 
Udowodniliśmy w ten sposób, że to miejsce, nawet takie jakie jest, zaniedbane od 60 lat, daje nam wiele radości i służy krakowianom, jak sobie tego twórca, Wojciech Bednarski, życzył. W czasie Obywatelskiej Okupacji Parku o charakterze pokojowym, w przeciwieństwie do okupacji wojennej, przez dwa dni rozmawialiśmy z mieszkańcami, bawiliśmy się z dziećmi, malowaliśmy, robiliśmy teatrzyki, lalki, puszczaliśmy kolorowe bańki, chodziliśmy na spacery ornitologiczne, antropologiczne, geologiczne, detektywistyczne, oraz, może co jednak najważniejsze, spotykaliśmy się z praprawnukiem twórcy parku, Wojciechem Tadeuszem Bednarskim.
 
Było wesoło, spontanicznie i wzruszająco. Wielu starszych mieszkańców opowiadało o swoim trwającym kilka dekad przywiązaniu i miłości do parku, do jego naturalności, dzikości i piękna. Przytaczali angdoty o swoich dziadkach, rodzicach, dzieciach, szkoda, że nikt z ZZM tego nie wysłuchał, bo też nikt nie przyszedł, a mógł.
 
W czasie pikniku powstał film, którego premiera odbyła się 19 lipca przy pomniku Wojciecha Bednarskiego, w 125 rocznicę powstania parku. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami!

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz