Strona główna Park Bednarskiego 127. urodziny parku Bednarskiego

127. urodziny parku Bednarskiego

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa
Kolejny jubileusz parku Bednarskiego! 19 lipca świętowaliśmy z mieszkańcami 127 urodziny tego niezwykłego zielonego miejsca na mapie Krakowa. To już stało się tradycją, urodzinowe spotkania z prawnukiem założyciela parku – Wojciechem Bednarskim – dmuchanie świeczek na urodzinowym torcie i kwiaty pod pomnikiem przodka.
Na łąkę pod wyremontowana glorietą, przyszli mieszkańcy Podgórza, miłośnicy parku z innych dzielnic, aby wysłuchać opowieści o tym, jak Wojciech Bednarski zrewitalizował wielką dziurę po kopalni wapienia. Jak określił to jego prawnuk, “to była jak dotąd jedyna udana rewitalizacja w Krakowie”. Trudno nie przyznać mu racji. W czasie pikniku można było napisać swoje urodzinowe życzenia dla parku w księdze pamiątkowej oraz na specjalnie przygotowanej tablicy skomentować, co w parku się podoba lub nie. Był tort truskawkowy, ciasto z borówkami i lemoniadą, gry i zabawy, a wszystko przygotowali mieszkańcy i inicjatywa Wspólne Podgórze, a leżaki zapewniła Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych. Potem zwyczajowo pod odnowionym pomnikiem Wojciecha Bednarskiego, otworzyliśmy szampana, bezalkoholowego oczywiście, a przedstawiciele Dzielnica XIII Podgórze złożyli kwiaty razem z mieszkańcami. Zrodził się też pomysł regularnego spotykania się mieszkańców i rozmawiania o ich potrzebach, a nawet nocowania w parku, jak to już robiliśmy w czasie obywatelskiej okupacji.
Przypomnijmy, że dzięki protestom mieszkańców, park minęło kilka kosztownych “ulepszeń”, które ZZM wykreślił z planowanej “rewitalizacji” m.in. scena plenerowa, barierki, punkt widokowy i 3 kute bramy. Dostaliśmy także zapewnienia, że nie będzie wycinanych więcej drzew.
 
Zapraszamy na kolejne urodziny za rok! 

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz