Strona główna Ograniczenie sprzedaży alkoholu Rok od nocnego ograniczenia alkoholu w Krakowie. Czas na wydłużenie godzin!

Rok od nocnego ograniczenia alkoholu w Krakowie. Czas na wydłużenie godzin!

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Rok od nocnego ograniczenia alkoholu w Krakowie. Czas na wydłużenie godzin!

Dokładnie rok temu – 1 lipca 2023 roku weszło w życie ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu. Postulowaliśmy to rozwiązanie, sprawdzając twarde dane z innych miast i krajów oraz widząc, ile szkód dla mieszkańców stwarzają punkty sprzedające alkohol 24/7. Braliśmy udział w konsultacjach i zachęcaliśmy do tego innych i mówiliśmy jasno: sytuacja w której łatwiej kupimy małpkę niż pampersy czy bochenek chleba to patologia, z którą trzeba walczyć.
Przypominaliśmy, że za wszechobecny alkohol płacimy wszyscy – solidarnie.

Tylko w 2021 r. koszty społeczno-ekonomiczne związane ze spożyciem oszacowano na 93 mld złotych

Wlicza się w to m.in. przedwczesna śmiertelność, obsługa prokuratorska, sądowa i policyjna przestępstw, koszty hospitalizacji, ambulatoryjne i leków refundowanych etc. Nie równoważą tego wpływy z akcyzy za alkohol. W 2021 r. wyniosły “jedynie” 13 mld złotych.

To oznacza, że rocznie do skutków picia dopłacamy 80 mld zł. Dla porównania budżet NFZ za 2021 r. to 83 mld zł

Obalaliśmy po kolei mity, jak na przykład “kokosy”, które miasto zarabia na pozwoleniach. 100 proc. tej kwoty przeznaczane jest na… leczenie uzależnień, jednak kwota ta nie pokrywa wszystkich kosztów związanych z piciem – na przykład kosztów licznych interwencji Straży Miejskiej, albo funkcjonowania Izby Wytrzeźwień.
Udało się, choć w okrojonym wymiarze. Rada Miasta w maju 2023 uchwaliła nowe zasady, według których alkoholu nie można sprzedawać “na wynos” w godzinach 00:00-5:30 rano. Efekty tego rozwiązania są namacalne.

Od lipca do grudnia 2023 roku odnotowano spadek o 47,25 proc. liczby interwencji policji w godzinach obowiązywania uchwały w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, gdy uchwała nie obowiązywała

Z kolei liczba wykroczeń ujawnionych przez straż miejską zmalała łącznie w miesiącach lipiec-grudzień o 39,86 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, kiedy uchwała nie obowiązywała. Także izba wytrzeźwień zanotowała w tym okresie spadek w liczbie osób, które tam trafiały – o 10 proc. względem poprzedniego roku.

Dlatego dziś postulujemy do prezydenta i rady miasta wydłużenie tego ograniczenia. Naszym zdaniem powinno obowiązywać przynajmniej od 23 do przynajmniej 9 rano. Jeżeli ktoś “musi” kupić alkohol w drodze do pracy, to powinniśmy takiej osobie pomagać, a nie umożliwiać zakup procentów. W całym kraju dziennie sprzedaje się nawet 3 mln małpek, z czego milion przed południem. Dłuższe godziny ograniczenia nocnej sprzedaży postulowała już w 2023 roku choćby Rada Dzielnicy I – Stare Miasto, która najmocniej odczuwa skutki nocnego życia.
Mamy nadzieję, że temat wróci do debaty publicznej. Korzystamy na tym wszyscy.

Zostaw swój komentarz