Strona główna miasto Nie zgadzamy się na organizację Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie

Nie zgadzamy się na organizację Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej pod UMK wspólnie z Partia Razem, Nowoczesna, PPS, Zieloni, klub Kraków dla Mieszkańców, stowarzyszenie Ulepszamy Kraków, Przestrzeń-Ludzie-Miasto, Funkcja Miasto i Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody uruchomiliśmy procedurę obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej MIESZKAŃCY PRZECIWKO IGRZYSKOM ws. wycofania Gminy Miejskiej Kraków z organizacji Igrzysk Europejskich 2023, zobowiązującej radnych i prezydenta do odstąpienia od udziału w tym wydarzeniu.
 
Przeczytaj nasz projekt uchwały: https://bit.ly/uchwala-przeciw-igrzyskom.
 
Prezydent Jacek Majchrowski kolejny raz ignoruje głos mieszkańców, którzy już w referendum w 2014 r. wypowiedzieli negatywnie ws. organizacji zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku w Krakowie. Blisko 70% głosujących zagłosowała na “nie”! Wtedy nas zapytano o zdanie. W przypadku Igrzysk Europejskich 2023 nikt tego nie zrobił.
 
Po raz kolejny głos mieszkańców jest ignorowany, więcej – nawet nie otrzymaliśmy szans, żeby ten głos mógł wybrzmieć. Nie mieliśmy okazji zaprotestować przeciwko organizacji tego wydarzenia. Nie chcieliśmy igrzysk zimowych, tym bardziej nie chcemy igrzysk europejskich, trzeciorzędnej imprezy sportowej.
 
Krakowa nie stać na organizację takiego wydarzenia, które pochłonie setki milionów złotych z miejskiej kasy, a być może i więcej, bo do tej pory rząd nie dał gwarancji, że to on pokryje koszty związane z tym wydarzeniem. Mamy w Krakowie ważniejsze priorytety, na które miasto mówi ciągle, że “nie ma pieniędzy”. Komunikacja miejska, żłobki i przedszkola publiczne, budowa chodników, wykup terenów zielonych pod tworzenie parków – to są ważne sprawy dla mieszkańców, a nie imprezy masowe dla turystów!
 
Miasto chce przy okazji Igrzysk Europejskich wybudować za kilkaset milionów złotych Trasę Balicką (projekt sprzed 20 lat) i wtłoczyć do centrum Krakowa tysiące aut. Ignorując przy tym mieszkańców, którzy protestują od lat przeciwko jej budowie, i wycinając tysiące drzew wzdłuż trasy. A w pijarowych publikacjach miasto nieustannie chwali się, jak to działa na rzecz ograniczenia ruchu samochodowego w mieście, wspieranie komunikacji miejskiej i działania na rzecz adaptacji Krakowa do zmian klimatu. A w rzeczywistości robi coś totalnie odwrotnego.
 
Nie chcemy Igrzysk Europejskich w Krakowie. Chcemy, aby miasto usłyszało nasz głos i wycofało się z organizacji tej imprezy!
 
➡️UWAGA! Jak możecie pomóc?
Musimy zebrać 300 podpisów mieszkańców pod projektem uchwały, aby rada miasta jeszcze raz podjęła ten temat podczas swojej sesji. Wierzymy, że nasz, mieszkańców, głos zostanie w końcu wzięty pod uwagę i prezydent wycofa się z organizacji tego absurdalnego wydarzenia.
 
➡️Gdzie można podpisać się pod uchwałą:
1. Spółdzielnia Ogniwo, Smolki 11a, 30-513 Kraków
2. W niedzielę pod Teatrem Bagatela w godz 13-16 będzie zorganizowany punkt zbierania podpisów.
3. Lista poparcia do samodzielnego wydruku
https://bit.ly/lista-poparcia-igrzyska

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz