Strona główna Łąki na Klinach Rada Miasta kapituluje przed deweloperem. Kliny do dalszej zabudowy

Rada Miasta kapituluje przed deweloperem. Kliny do dalszej zabudowy

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa
Kliny Użytek

Kapitulacja i kompromitacja. Radni Miasta Krakowa za betonozą na Klinach. Koalicja radnych prezydenta, PO i PiS – wydała wyrok na cenne przyrodniczo tereny. Tak powstaje miasto niezdatne do życia.

Na nic wieloletnie starania mieszkańców, naukowców i przyrodników. Radni (skład na końcu) właśnie zagłosowali w interesie deweloperów. Powstanie kilkadziesiąt bloków, na najcenniejszych przyrodniczo terenach, gdzie od lat planowano wprowadzenie szczególnej formy ochrony przyrody.

Oznacza to również zabudowę powietrznego korytarza do przewietrzania miasta. Bloki, które już tam stoją, są regularnie podtapiane. Kolejne budynki nie są oddawane do użytku, ponieważ nie działają systemy odwadniania.

Kto za to odpowiada?

Odpowiedzialni za tę kapitulację są w pierwszej kolejności autorzy poprawki, która dzieli użytek na mikro-enklawy. Są to: Grzegorz Stawowy (PO), Jacek Bednarz Radny (klub prezydenta Majchrowskiego), Adam Migdał (klub prezydenta Majchrowskieg) i Włodzimierz Pietrus (PiS). Przeciwko użytkowi bardzo walecznie walczył także kolejny prezydencki radny i jednocześnie urzędnik Zarządu Dróg – Łukasz Wantuch.

Specjaliści, przyrodnicy i mieszkańcy chcieli trzech dużych enklaw – użytków ekologicznych, aby chronić te cenne przyrodniczo tereny. Ww. radni zaproponowali 6 mikro terenów, wzdłuż cieków wodnych, których i tak się nie da zabudować. Użytki miały być po to, aby chronić przyrodę. To co zaproponowano jest sprzeczne z jakąkolwiek logiką.

Prezydent w imieniu dewelopera

Wcześniej w imieniu dewelopera głos zabierał sam wiceprezydent Krakowa, Jerzy Muzyk, który odczytywał długie pismo mające wystraszyć radnych wieszcząc milionowe odszkodowanie. Następnie krakowski Onet ujawnił, że rzeczywisty beneficjent spółki deweloperskiej, to dawny znajomy prezydenta Majchrowskiego, którego ten wyciągał z aresztu. Aby wzmocnić zastraszający mieszkańców przekaz, spółka deweloperska wykupiła artykuły sponsorowane w mediach krakowskich i ogólnopolskich. W artykułach, prawdopodobnie na zlecenie deweloperów występowali nawet… naukowcy z UR.

Niezależni naukowcy nie pozostawili na tych materiałach suchej nitki.

Dziś okazuje się, że ogromny wysiłek i zainwestowane pieniądze w kłamliwe argumenty dewelopera miały sens. Radni spełnili jego marzenia, a kliny czeka gigantyczna betonoza.

To wieloaspektowy skandal. Pamiętajcie – to my wybieramy tych ludzi.

Jak głosowali radni?

Za pseudo-użytkiem zagłosowało 27 radnych: Jacek Bednarz, Iwona Chamielec, Kazimierz Chrzanowski, Bogumiła Drabik, Grażyna Fijałkowska, Andrzej Hawranek, Dominik Homa, Józef Jałocha, Dominik Jaśkowiec, Adam Kalita, Mariusz Kękuś, Rafał Komarewicz, Bolesław Kosior, Renata Kucharska, Teodozja Maliszewska, Adam Migdał, Stanisław Moryc, Włodzimierz Pietrus, Sławomir Pietrzyk, Marek Sobieraj, Grzegorz Stawowy, Krzysztof Sułowski, Alicja Szczepańska, Agata Tatara, Aleksandra Witek, Stanisław Zięba, Jerzy Zięty.

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz