Strona główna Krzemionki Głos mieszkańców znów pominięty – Park Pamięci Płaszów – wyniki konsultacji

Głos mieszkańców znów pominięty – Park Pamięci Płaszów – wyniki konsultacji

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Konsultacje społeczne? Kolejny raz okazuje się, że w Krakowie są one fikcją…. Urzędnicy miejscy kompletnie nie wzięli pod uwagę głosu mieszkańców.

W dniu wczorajszym, tj. 7 kwietnia 2020,  Miejskie Centrum Dialogu opublikowało raport z ośmiomiesięcznych konsultacji społecznych dotyczących powstania Muzeum – Miejsca Pamięci KL Płaszów na terenie krakowskich Krzemionek.

Od 17 czerwca 2019  do 31 stycznia 2020, odbyło się pięć spotkań konsultacyjnych, w których wzięło udział kilkuset mieszkańców Krakowa. Zostało przesłanych ponad 200 formularzy konsultacyjnych. Lokalna społeczność, zorganizowana w ramach oddolnej inicjatywy Stop Ogradzaniu Krzemionek, postulowała o upamiętnienie tego miejsca poprzez utworzenie „Parku Pamięci”, a także walczyła o niewycinanie drzew pod parking oraz budynek Muzeum.

Raport z konsultacji społecznych nie zawiera głównych postulatów mieszkańców Krakowa i uczestników tychże konsultacji!

1. Wniosek o utworzenie Parku Pamięci nie został uwzględniony:
„Nie uwzględniono wniosku o utworzenie tzw. Parku Pamięci. Teren poobozowy nie może być traktowany jako miejsce rekreacji (…)”.
(patrz Raport str. 15)

Park Pamięci miał być miejscem, które przez tragiczną historię miało uczyć szacunku do drugiego człowieka oraz przyrody. Miejscem, które będzie sprzyjało kontemplacji i zadumie budując mosty między ludźmi i narodami. Nie miał być miejscem rozrywkowo-rekreacyjnym!!!

Więcej o lokalnej inicjatywie powstania Parku Pamięci Płaszów przeczytacie TUTAJ

2. Odrzucono postulat o powstrzymanie wycinki 300 drzew pod budowę betonowych parkingów dla kilkudziesięciu aut, autokarów oraz pod budowę nowego budynku.

Zostanie zbudowany parking kosztem drzew. I to się dzieje w dobie nadchodzącej katastrofy klimatyczno-ekologicznej, gdzie każde drzewo dające cień i pochłaniające CO2 jest bezcenne. Urzędnicy nie wzięli pod uwagę próśb okolicznych mieszkańców, aby zminimalizować projekt i zachować rosnące tam drzewa. Interes turystów kolejny raz wygrał z dobrem lokalnej społeczności.

Poniżej stanowisko inicjatywy „Stop Ogradzaniu Krzemionek” ws. raportu końcowego z konsultacji społecznych dot. dawnego obozu Płaszów w Krakowie.

Stanowisko Stop Ogradzaniu Krzemionek 2
Stanowisko Stop Ogradzaniu Krzemionek 1

Chcemy żyć w mieście, w którym urzędnicy miejscy biorą pod uwagę głos mieszkańców, a przede wszystkim ich dobro, a nie myślą tylko o zyskach z turystyki.

Gospodarka i turystyka po epidemii koronawirusa może wyglądać zupełnie inaczej niż było to dotychczas. Chcielibyśmy, aby urzędnicy zaczęli w końcu myśleć o naszej przyszłości.



Dokumenty:

1. Raport z konsultacji spełocznych: https://bit.ly/KLplaszow_raport

2. Stanowisko Stop Ogradzaniu Krzemionek, inicjatywy zaprzyjaźnionej z Akcją Ratunkową, która od lat działa w tej sprawie: https://bit.ly/Stop_stanowisko

Więcej na ten temat

1 Komentarz

Prezydent Majchrowski i Muzeum Krakowa wytną kilkaset drzew pod parkingi i memoriał - Akcja Ratunkowa dla Krakowa 9 sierpnia 2020 - 14 h 41 min

[…] Kilkumiesięczne konsultacje społeczne cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wzięło w nich udział kilkaset osób. Spotkania odbywały się w skandalicznej atmosferze, gdzie tezy były mieszkańcom z góry narzucone, a zapraszani “eksperci” wszelkie pytania zbywali brakiem decyzyjności. Podczas konsultacji dochodziło do niewyobrażalnej arogancji ze strony pracowników Muzeum oraz przedstawicieli Miasta. Mieszkańcy nie poddawali się i walczyli. Po wielu miesiącach, wszystkie kluczowe postulaty zostały jednym dokumentem wyrzucone do kosza. Pisaliśmy o tym TUTAJ. […]

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz