Strona główna Kryzys klimatyczny Tak dla Nature Restoration Law

Tak dla Nature Restoration Law

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

17 czerwca, podczas głosowania Rady Europy ds. Środowiska, ważyć się będą losy unijnego rozporządzenia o odbudowie ekosystemów przyrodniczych zwanego Nature Restoration Law (Prawo Odbudowy Przyrody). Prawo to zakłada odtworzenie co najmniej 20% europejskich obszarów lądowych i morskich do 2030 r. oraz wszystkich wymagających naprawy ekosystemów do roku 2050. Z inicjatywy Koalicji 10% powstał apel do premiera Donalda Tuska o poparcie Nature Restoration Law przez polski rząd, pod którym podpisało się ponad 200 organizacji społecznych. Oczywiście nie zabrakło i naszego podpisu. Całym sercem wspieramy uchwalenie tego rozporządzenia.

Dlaczego jest to dla nas tak ważne?

Przypomnijmy sobie początki Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Nie spotkaliśmy się z uwagi na luki transportowe, hałas w mieście, ani dlatego, że chciano zniszczyć Zakrzówek, ani też dlatego, że miasto bezsensownie wydaje pieniądze. Spotkaliśmy się i powołaliśmy ARDK z jednej przyczyny – postępującej katastrofy klimatycznej i braku działań ze strony władz miasta w tym temacie. Poza walką w Krakowie niejednokrotnie podejmowaliśmy działania w ochronie rzek i lasów w różnych rejonach Polski – uczestniczyliśmy w blokadach i protestach, podpisywaliśmy petycje i apele, wspieraliśmy działania innych organizacji, a w końcu członkinie Akcji są również członkiniami kolektywu Siostry Rzeki, walczącego o wolne i czyste rzeki. Nasze starania o ochronę przyrody i szanowanie zieleni trwają nieprzerwanie od 2019 roku.

I oto 5 lat później możemy dostać unijne prawo, które jest odpowiedzią na wiele z naszych postulatów oraz na największy kryzys naszych czasów, jakim jest utrata bioróżnorodności i katastrofa klimatyczna, a jednocześnie jest najbardziej realną szansą na systemową ochronę przyrody w Polsce i w Europie. Wspomniana odbudowa przyrody ma dotyczyć lasów, rzek, mokradeł, mórz, terenów rolniczych, ale również miast! Trudno nam sobie wyobrazić, że ten dokument, nawet w swojej obecnej okrojonej formie, nie zostanie uchwalony z powodu krótkowzroczności i obaw naszego rządu o inwestycje budowlane i wciąż błędnie pojmowany rozwój…

Dlaczego Nature Restoration Law jest ważne też z perspektywy miast?

W Polsce około 60% ludności mieszka w miastach, a udział ten ma się z roku na rok zwiększać. Jednymi z wyzwań, przed którymi stoją mieszkańcy miast są zanieczyszczenie powietrza i tzw. miejska wyspa ciepła, która wpływa na zwiększenie występowania przypadków udaru, zaostrzeniu chorób układu krążenia i oddechowego. Pamiętajmy też, że z powodu upałów w Polsce umiera nawet do 800 osób rocznie i nawet kilkadziesiąt tysięcy z powodu zanieczyszczeń powietrza. Tworzenie i dbanie o tzw. zielono-błękitną infrastrukturę pozwala na ograniczenie negatywnych skutków upałów, walkę z zanieczyszczeniem i niwelowanie wpływu miejskich wysp ciepła na nasze zdrowie i życie. A przecież zielono-błękitna infrastruktura to nic innego jak drzewa, krzewy, mokradła, zatrzymywanie wody w glebie, tworzenie nowych ekosystemów czy zwiększanie bioróżnorodności.

Miasta obejmują nie tylko silnie zurbanizowane przestrzenie, ale również rzeki, lasy, tereny podmokłe, jeziora i również tereny rolnicze. Działań, które możemy podjąć w miastach w celu realizacji Prawa Odbudowy Przyrody jest całe mnóstwo, a żeby wymienić tylko kilka, o które i my walczymy, to wspomnimy np. o zaprzestaniu zabudowy korytarzy ekologicznych, tworzeniu nowych parków i lasów, zaprzestaniu wycinek drzew, zmianie podejścia do koszenia tak, by przestrzenie stawały się bardziej różnorodne pod względem gatunkowym i biologicznym, uchwalaniu użytków ekologicznych i rezerwatów, to też dbanie o rzeki i przywracanie terenów zdegradowanych, poprzemysłowych naturze.

72% Polaków i Polek chce uchwalenia Prawa Odbudowy Przyrody. My także! Panie Premierze apelujemy o poparcie Nature Restoration Law i uratowanie przyszłości przyrody w Polsce i w Europie.

Jeśli twoja organizacja chce podpisać się pod apelem - zgłoś się do którejś z wyżej wymienionych organizacji. Możesz również napisać do nas - pokierujemy cię, gdzie trzeba.

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz