Europejskie prawo odbudowy środowiska przyjęte!
Niestety bez udziału Polski. Donald Tusk był przeciwko, tak samo jak Węgry Viktora Orbana czy Włochy (przeciw była też Finlandia, Holandia i Szwecja).
Akcja Ratunkowa dla Krakowa była jednym z ponad 200 sygnatariuszy listu organizacji pozarządowych do premiera. Namawialiśmy, aby ten zdecydował się podpisać prawo, które popiera 9 na 10 wyborców koalicji rządzącej i 75% polskiego społeczeństwa ogółem. Niestety premier postanowił być przeciwko europejskiej przyrodzie. Mimo wszystkich zielonych postulatów, które dały mu zwycięstwo w październiku.
Na szczęście większość zbudowano dzięki zmianie decyzji Austrii i Słowacji.
Tymczasem Nature Restoration Law (NRL) jest ważnym prawem, także z perspektywy miast. Daje nam kolejne narzędzie i podstawy do walki o błękitno-zielone miasto przystosowane do coraz to bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Zakłada, że od 2030 roku ilość zieleni w miastach przestanie się zmniejszać. Co więcej – według NRL do 2040 roku te tereny mają być zwiększone o 3%, a do 2050 o 5%. Na realizację tego prawa będą przeznaczone dodatkowe środki, o które możemy walczyć. NRL nie narzuca i nie definiuje bezpośrednio żadnych obowiązków dla rolników, czego prawdopodobnie wystraszył się premier.
Prawo to zakłada odtworzenie co najmniej 20% europejskich obszarów lądowych i morskich do 2030 r. oraz wszystkich wymagających naprawy ekosystemów do roku 2050
Miasta obejmują nie tylko silnie zurbanizowane przestrzenie, ale również rzeki, lasy, tereny podmokłe, jeziora i również tereny rolnicze. Działań, które możemy podjąć w miastach w celu realizacji Prawa Odbudowy Przyrody jest całe mnóstwo, a żeby wymienić tylko kilka, o które i my walczymy, to wspomnimy np. o zaprzestaniu zabudowy korytarzy ekologicznych, tworzeniu nowych parków i lasów, zaprzestaniu wycinek drzew, zmianie podejścia do koszenia tak, by przestrzenie stawały się bardziej różnorodne pod względem gatunkowym i biologicznym, uchwalaniu użytków ekologicznych i rezerwatów, to też renaturyzacja rzek i przywracanie terenów zdegradowanych, poprzemysłowych naturze.