Przekonajmy urzędników, że 5% terenów zielonych to zdecydowanie nie jest to o czym marzą krakowianie! Tylko do 28 lipca możesz zgłosić uwagi do projektu nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla okolic ulicy Kobierzyńskiej. Zieleń TAK! Beton NIE! Teraz Ty o tym decydujesz. Instrukcję działania zamieszczamy na samym dole.
"Mój ośmioletni syn dziś mnie spytał, dlaczego wszędzie są place budowy i jak można powstrzymać wycinanie drzew."
Jako pierwszy problem zasygnalizował mieszkaniec tego rejonu, Pan Bohdan.
“Budową kolejnych dużych osiedli w naszej okolicy zainteresowałem się na prośbę mojego syna, który spytał, czy można jakoś powstrzymać wycinanie drzew. Zacząłem mu wyjaśniać, jak decyduje się o tym, gdzie i co ma być zbudowane. Wkrótce znaleźliśmy w internecie projekt planu dla okolic Kobierzyńskiej. Aż trudno mi w to uwierzyć, ale gdyby nie jedno pytanie ośmioletniego chłopaka, pewnie nawet nie wiedziałbym, co planują władze Krakowa. Chciałbym, żeby urzędnicy i prezydent naszego miasta mieli sobie tyle dalekowzroczności, co drugoklasista, którego upór skłonił mnie do działania.”
Pan Bohdan skrupulatnie przeanalizował szczegóły proponowanego planu. I tak powstała strona internetowa: WWW.ZIELONAKOBIERZYNSKA.PL na której zamieścił zebrane bezcenne informacje.
Co planuje miasto?
W propozycji zagospodarowania omawianego terenu, miasto planuje zabudować i zabetonować niemal 95% obszaru. Pozostałe 5% pozostanie zielone. To irracjonalne i niezgodne z tezami opracowani pn.” Kierunki Rozwoju i Zarządzania Terenami Zielonymi w Krakowie na lata 2019-2030„, gdzie część z konsultowanego obszaru została oznaczona nie tylko jako tereny cenne przyrodniczo, ale również jako posiadająca niekorzystne warunki do zabudowy. Nie przeszkadza to planistom proponować szczelną zabudowę rejonu ul. Kobierzyńskiej i okolic. Czym to grozi? Degradacją przyrody, a sami urzędnicy przyznają, że zabudowa i osuszenie terenu utrudni usuwanie wody opadowej, zwiększając tym samym ryzyko podtopień.
Niespójność w dokumentach
Znów oddajmy głos Panu Bohdanowi, ponieważ znakomicie skomentował to w swoich uwagach: “Projektowany plan zagospodarowania przestrzennego obszaru „Kobierzyńska” ma na celu zabudowanie niemal wszystkich terenów zieleni znajdujących się obecnie na terenie, którego ma dotyczyć plan. Jak wynika z danych opublikowanych przez Wydział Planowania Przestrzennego, obecnie na obszarze objętym projektem planu zieleń nieurządzona zajmuje 21,24 ha, a zieleń urządzona (objęta istniejącymi planami) zajmuje 1,49 ha. Według projektu obszar zieleni nieurządzonej ma zostać zredukowany do zera, a wszystkie obszary zieleni łącznie mają zajmować 4,48 ha. Oznacza to spadek odsetka terenów zielonych na terenie objętym projektem z 29,11% do 5,73%.”
W dalszej części, zwraca on uwagę na niespójność dokumentacyjno-planistyczną i sprzeczność dokumentów: “Podejście wynikające z projektu jest też niespójne z zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa nr 2282/2019 z dnia 9 września 2019 r. w sprawie określenia kierunków rozwoju i zarządzania terenami zieleni w Krakowie na lata 2019-2030. W trakcie konsultacji społecznych ‘Kierunków rozwoju…’ uwzględniono postulat o ‘Zachowanie terenu zielonego’ (postulat nr 191), a jako sposób realizacji postulatu wskazano ‘Objąć teren mpzp’.”
Co możesz zrobić żeby uratować zieleń na Ruczaju? Zgłoś uwagi do planu!
Na stronie www.zielonakobierzynska.pl znajduje się gotowy szablon ze szczegółowymi uwagami do propozycji planu. Wszystkie z nich mają na celu zachowanie maksymalnie dużej powierzchni terenów zielonych oraz proponują zdecydowanie bardziej zrównoważony rozwój tej części Krakowa. Każdy mieszkaniec Krakowa może wnieść swoje uwagi.
“Możesz skorzystać z gotowego wzoru pisma w formatach PDF i DOC (zgodny z Microsoft Word). Możesz przygotować też własne uwagi na formularzu przygotowanym przez Urząd.
Możesz też wydrukować i pokazać sąsiadom i sąsiadkom ulotkę.
Uwagi można zgłosić:
- pocztą na adres: Urząd Miasta Krakowa, Wydział Planowania Przestrzennego, ul. Mogilska 41, 31-545 Kraków,
- elektronicznie: za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP, lub opatrzone bezpiecznym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym,
- osobiście: wrzucając pismo do odpowiedniego pojemnika umieszczonego w pobliżu wejścia do budynku Urzędu Miasta Krakowa lub – w przypadku uruchomienia Punktów Obsługi Mieszkańców – na stanowiskach informacyjno-podawczych.
Zapraszamy na spotkanie i dyskusję dedykowaną propozycjom przedstawionym w projekcie odbędzie się 9 lipca 2020 r. od g. 16 w Urzędzie Miasta Krakowa (Rynek Podgórski 1, Sala Obrad im. Franciszka Maryewskiego).
Jeżeli nie możesz samodzielnie dostarczyć/wysłać formularza z uwagami – odbierzemy go od Ciebie i dostarczymy do urzędu. W tym celu prosimy o kontakt na adres: akcjaratunkowadlakrakowa@gmail.com
1 Komentarz
[…] planu miejscowego dla tego rejonu była przez nas szeroko opisywana TUTAJ: “Czy zielony Ruczaj zniknie pod tonami betonu?”.Miejscy planiści proponują aby teren przeznaczyć w 95% pod zabudowę, głównie wielorodzinną […]