Strona główna Inwestycje Plac Nowy – konsultacje społeczne

Plac Nowy – konsultacje społeczne

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa
Fot. Mucha Stanisław (1895-1976), ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie
 
Porozmawiajmy o placu Nowym!
 
Do 16 maja potrwają trwają konsultacje społeczne w sprawie placu Nowego, a tylko do piątku, 16 kwietnia, możecie wypowiedzieć Wasze zdanie wypełniając ankietę!
 
W ankiecie zadano najważniejsze pytanie, nie tylko o to, co nam się podoba, lub nie podoba na Placu, czy w jego okolicach, lecz jak my, mieszkańcy wyobrażamy sobie zmiany. Pytania dotyczą ruchu pieszego, samochodowego, rowerowego, funkcji okrąglaka, czy ma być miejscem imprez kulturalnych czy muzeum, a może jest jeszcze inny pomysł na na jego zagospodarowanie? Czy wolimy klomby czy drzewa w doniczkach, ale można też napisać, że woli się po prostu drzewa. Więc weźmy sprawy w nasze ręce i zdecydujmy wspólnie.
 
Program konsultacji w sprawie placu Nowego, możesz się wypowiedzieć:
  • do 16 kwietnia za pośrednictwem ankiety elektronicznej [TUTAJ]
  • w dniach 10 i 11 maja podczas moderowanych spotkań dla mieszkańców i mieszkanek
  • 12 i 13 maja w ramach telefonicznych dyżurów eksperckich
Więcej informacji znajdziesz na stronie Obywatelski Kraków
 
Plac Nowy, jak to się mówi, bijące serce Kazimierza, zamarł w pandemii. Ucichła rycząca muzyka i pijani w sztok turyści. Choć jest też nieco czyściej, góry pustych butelek, puszek, pudełek po papierosach i tacki z niedojedzoną zapiekanką zniknęły, to miejsce wygląda chyba jeszcze bardziej na zaniedbane. Widać wszystko jak pod lupą, bo niezasłonięta szpetota nowo powstałej budzianej architektury, rozpadających się schodów, rdzewiejących straganów i butwiejącego dachu okrąglaka, teraz skacze nam do oczu.
 
W ostatnich latach powstało kilka pomysłów na tę przestrzeń, był też konkurs na jego „rewitalizację”, który nie został zrealizowany, chyba każda już jednostka miejska próbowała coś swojego tu upchnąć. Teraz my mieszkańcy mamy głos! Wykorzystajmy tę szansę, wypełnijmy ankietę i wspólnie odpowiedzmy na pytanie: jaka będzie przyszłość Placu Nowego?
 
Po co są te konsultacje społeczne? Jak czytamy na stronie ZDMK: „Plac zostanie poddany stopniowym przekształceniom, aby dopasować się do współczesnych potrzeb dzielnicy, jako elastyczna, multifunkcjonalna przestrzeń otwarta. Wielowariantowa koncepcja jest do tego pierwszym krokiem. Celem planowanej modernizacji Placu będzie podniesienie jego walorów estetycznych, funkcjonalnych oraz komunikacyjnych. Z założeniem, że bariery architektoniczne zostaną zminimalizowane, a Plac stanie się bardziej dostępny dla wszystkich.”
 
Brzmi świetnie, prawda? Ale to od nas zależy, czy tak się stanie. Zachęcamy do wypełnienia ankiety i czynnego udziału w konsultacjach.

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz