Strona główna Budżet Obywatelski Budżet Obywatelski 2022 – nasze rekomendacje

Budżet Obywatelski 2022 – nasze rekomendacje

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Świadomi wad i ułomności krakowskiego Budżetu Obywatelskiego przygotowaliśmy nasze rekomendacje do tegorocznego głosowania. Skoro do wydania jest 38 milionów złotych – spróbujmy to zrobić mądrze. A przynajmniej tak, aby ograniczyć potencjalne szkody. Wiemy, że wiele osób zraziło się do tego rodzaju partycypacji, czego dowodem jest coraz to gorsza frekwencja w BO.

Plebiscytowa forma, upolityczniony proces, zdominowany przez urzędników i radnych, niebezpieczne realizacje i “rewitalizacje” parków czy skwerów rozpoczynające się od wycinek – niestety poznaliśmy to na własnej skórze. Do tego projekty, których założenia kompletnie odbiegają od treści i tytułu. Tego również doświadczyliśmy.  

Dlatego nasze rekomendacje bazują na bezpiecznych wyborach. Znając realia “obywatelskich” projektów związanych z zielenią – w tym roku poszliśmy w nieco innym kierunku, szczególnie w projektach dzielnicowych. Projekty ogólnomiejskie są “zielone”, ale wiemy, że nie skończą się katastrofą. Jesteśmy ich współwnioskodawcami – jak w przypadku Parku Białe Morza, lub znamy pomysłodawców, co z kolei gwarantuje dostateczny nadzór na etapie realizacji. Zapraszamy do głosowania! A na reformę całego systemu krakowskiego BO przyjdzie czas, pewnie w kolejnej kadencji.

 

Projekty ogólnomiejskie:

 

 

Projekty dzielnicowe:

 

I – Stare Miasto

II – Grzegórzki

III – Prądnik Czerwony

IV – Prądnik Biały

V – Krowodrza

VI – Bronowice

VII – Zwierzyniec

VIII – Dębniki

IX – Łagiewniki-Borek Fałęcki

X – Swoszowice

XI – Podgórze Duchackie

XII – Bieżanów Prokocim

XIII – Podgórze 

XIV –  Czyżyny

XV – Mistrzejowice

XVI – Bieńczyce

XVII – Krzesławice

XVIII – Nowa Huta

 

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz