Strona główna Białe Morza Poznajemy Białe Morza – mikrowyprawa z dr Kasprem Jakubowskim

Poznajemy Białe Morza – mikrowyprawa z dr Kasprem Jakubowskim

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa
Lato w mieście? Chodź z nami na spacer! Zapraszamy na spacer przyrodniczo-edukacyjny dla dużych i małych w sobotę, 27 sierpnia, o godzinie 10.00. Mikrowyprawę poprowadzi dr Kasper Jakubowski z Dzieci w NaturęIlość miejsc ograniczona. Na wydarzenie obowiązują zapisy!
To już trzecie wydarzenie z planowanego cyklu spacerów i spotkań w rejonie Białych Mórz, dzięki którym chcemy przybliżyć mieszkańcom i mieszkankom Krakowa to niezwykłe miejsce. To właśnie tu ma powstać ogólnomiejski park zamiast pola golfowego.
 

Co będziemy robić?

Poznamy czwartą przyrodę Białych Mórz, czyli w „chaszcze, krzaki i zarośla”, które po swojemu skolonizowały poprzemysłowy teren, a dziś są bankiem bioróżnorodności i odrobiny naturalności w Krakowie.

Spróbujemy poznać część gatunków tu występujących i skąd pochodzą. Poobserwujemy sukcesję przyrody, jak radzi sobie z terenem porzuconym przez człowieka. Porozmawiamy, czy warta jest ochrony w nowym parku. A przede wszystkim będzie to okazja dla małych i dużych, aby przez lupę zajrzeć pod kamienie, pozbierać skarby natury, poszukać wspinaczkowych drzew, podotykać aksamitnych liści dziewanny czy oswoić kolczastego popłocha.
 
W czwartą przyrodę zapuścimy się z dr Kasprem Jakubowskim z Fundacji Dzieci w Naturę, architektem krajobrazu i edukatorem.
 

Przygotuj się do spaceru:

  • ubierz dobre buty i strój terenowy odpowiedni do pogody (długie spodnie, wygodne buty)
  • weź coś na głowę od słońca i coś na deszcz, gdyby aura okazała się pochmurna
  • małych odkrywców zachęcamy do wzięcia do plecaka kaloszy, ubrania do wybrudzenia się i woreczka na skarby natury
  • zabierz wodę do picia i najlepiej zdrową zakąskę
Dzieci mogą uczestniczyć w spacerze tylko pod opieką dorosłych. Wybierzemy taką trasę, aby 5-latki mogły ją przebyć samodzielnie.

 

Co, gdzie, jak

Termin: 27.08.2022 r. (sobota), godzina 10.00
Miejsce zbiórki: Przystanek MPK Myślenicka NŻ, ul. Podmokła, na rogu z ul. Herberta (mapka w poście wydarzenia).
 
Chcesz być na bieżąco? Śledź wydarzenie: Mamy oko na Białe Morza!
 

O spacerze:

CZWARTA PRZYRODA BIAŁYCH MÓRZ, czyli po co nam odrobina dzikości i naturalności w wielkim mieście?
Przyroda odzyskuje spektakularnie nawet najbardziej zniszczone tereny. Mowa tu o czwartej przyrodzie, czyli o roślinności powracającej do dawnych kamieniołomów, nieczynnych składowisk, opuszczonych fabryk.
Tereny nazywane niesłusznie „nieużytkami” są dziś cennym bankiem bioróżnorodności i stanowią często jedyne, naturalnie wyglądające enklawy w bliskim sąsiedztwie miejsc zamieszkania. Jak wykorzystać potencjał tego, co wyrosło samo? Co kryje się w przysłowiowych „chaszczach”? Jaka jest rola pionierów, czyli roślin najszybciej pojawiających się na zaniechanych przez człowieka terenach? Na mikrowyprawie poszukamy też tropów i śladów obecności organizmów dzielących z nami przestrzeń miejską.
Czwarta Przyroda staje się szczególnie istotna tam, gdzie brakuje zieleni bądź chcemy odzyskać dla niej betonowe osiedla albo monokultury trawników. Każe pytać o sensowność eliminowania „samosiejek” czy „chwastów”. I zmusza nas do pytań o alternatywne scenariusze rozwoju i udostępnienia: czy w miastach jest miejsce na „dziką przyrodę”? Czy może być ładna, dostępna i bezpieczna, służyć zwierzętom i mieszkańcom?
Mikrowyprawa edukacyjno-przyrodnicza skierowana jest zarówno do dzieci i dorosłych.
 
—–
Dr inż. Kasper Jakubowski – architekt krajobrazu, edukator i prezes Fundacji Dzieci w Naturę. Popularyzator czwartej przyrody, przewodnik po miejskich „chaszczach, zaroślach, nieużytkach” i autor ebooka „Czwarta przyroda: sukcesja przyrody i funkcji nieużytków miejskich”. Współautor spacerowników dla dużych i małych odkrywców przyrody po dzikiej przyrodzie Krakowa i Warszawy. Inicjator powstania pierwszej Stacji Natura „Żabie Doły w Zielonkach”.
 

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz