Strona główna Wykupmy zielone tereny! Chcemy nowych parków w Krakowie!

Wykupmy zielone tereny! Chcemy nowych parków w Krakowie!

Wykupmy zielone tereny
0
Osób podpisało petycję

Szanowny Panie Prezydencie,

My, mieszkanki i mieszkańcy Krakowa, chcemy więcej parków miejskich w naszym mieście. Dlatego wzywamy miasto do przeznaczanie każdego roku 1% budżetu miasta, na wykup gruntów z przeznaczeniem na utworzenie nowych parków w Krakowie. Tylko w ten sposób będzie można zatrzymać rozpędzony proces betonowania miasta oraz zabudowy blokami, parkingami ostatnich terenów zielonych, i w końcu – zapewnić nam komfort życia w mieście.

Obecnie dochodzi do absurdalnej sytuacji. Kraków dynamicznie się rozwija, powstaje ogromna ilość nowych osiedli, budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych. A jednak, w miejscowych planach, proponowanych przez urzędników, do minimum ogranicza się powierzchnie zielone wokół. A przecież kontakt z przyrodą jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju społecznego i intelektualnego dzieci i młodzieży oraz dla zdrowia fizycznego i psychicznego ludzi w każdym wieku. Warto podkreślić, że badania naukowe wskazują, że szczególnie istotna jest dostępność parków o powierzchni minimum 4 ha dla zapewnienia mieszkańcom możliwości rekreacji, a tym samym – poczucia zadowolenia z życia.

Odpowiednio duże tereny zieleni, zwłaszcza zadrzewione, są niezbędnym elementem adaptacji miasta do szybko postępującego kryzysu klimatyczno-ekologicznego, który wiąże się m.in. z przedłużającymi i nasilającymi się falami upałów – tak niebezpiecznymi dla zdrowia i życia ludzi. Zagrożenie to znacznie wzrasta na terenach gęsto zabudowanych i ubogich w zieleń, gdzie temperatura asfaltu w nieosłoniętym drzewami terenie jest około 20°C wyższa, niż otoczenia, a miejska wyspa ciepła potrafi mieć temperaturę o kilkanaście stopni wyższą, niż zielone obrzeża miasta. Ponadto pamiętajmy, drzewa są naszym najlepszym sprzymierzeńcem w walce ze smogiem, z którym od dziesiątek lat walczy Kraków!

Miasto wydaje miliony na rewitalizację istniejących parków miejskich, zalewając betonem istniejące przedepty i ścieżki, wycinając zdrowe i duże drzewa oraz instalując m.in. siłownie na wolnym powietrzu, z których i tak potem mało kto korzysta. Takie “rewitalizacje” to działania kompletnie niepotrzebne i przede wszystkim – bardzo szkodliwe dla samej przyrody. A co najważniejsze – w ogóle nie zwiększają one powierzchni terenów zielonych w mieście, nie poprawiają stanu powietrza, a wręcz przeciwnie.

Ponadto, Rada Wydziału Biologii,  Rada Wydziału Filozoficznego UJ, Rada Wydziału Historii UJ, KDO ds. Środowiska, a także 25 organizacji i stowarzyszeń proekologicznych oraz inicjatyw społecznych wystosowało Apel do Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego oraz Rady Miasta Krakowa wzywający miasto do wykupu terenów pod nowe parki miejskie. Popieramy Apel i wezwanie do opracowania wieloletniego planu wykupu gruntów pod nowe parki miejskie.

Zapoznaj się z treścią Apelu – TUTAJ!

Oczekujemy nowych terenów zielonych, gdzie będziemy mogli spokojnie z rodzinami, przyjaciółmi spędzać wolny czas. Dlatego apelujemy do miasta, zwłaszcza teraz, kiedy Kraków aspiruje do miana Zielonej Stolicy Europy 2021, aby przeznaczyć minimum 1% rocznie, chociażby ograniczając obecny budżet na rewitalizację istniejących parków, na rzecz wykupu gruntów pod nowe parki miejskie dla nas. My chcemy nowych parków miejskich!