Sieć Ruchy Miejskie - doświadczenie
Początki współpracy sięgają roku 2019, kiedy to kilkanaście organizacji społecznych z całego kraju rozpoczęło ogólnopolską kampanię #ChodziOŻycie, mającą na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jej sukces (zdecydowana większość postulatów została wdrożona) uświadomił społecznikom, że czasem skuteczne działanie na gruncie lokalnym, wymaga najpierw przeforsowania odpowiednich zmian na poziomie krajowym. Tak rozpoczęła się współpraca, która trwa do dziś.
Sieć “Ruchy Miejskie” powołano w 2021 roku, kiedy to z inicjatywy Akcji Ratunkowej dla Krakowa zorganizowano w Krakowie zjazd, w którym uczestniczyli aktywiści i aktywistki z czterech polskich miast - Krakowa, Łodzi, Warszawy i Warszawy.
Seria debat, warsztatów, spotkań z przedstawicielami samorządów i lokalnymi politykami oraz spacerów studyjnych służyła przede wszystkim wymianie doświadczeń, nawiązywaniu znajomości oraz szukaniu płaszczyzn do dalszej współpracy. Podobno zjazdy są organizowane co roku – w 2023 gospodarzem była Łódź, a w 2024 Warszawa – i za każdym razem pula uczestników powiększała się o organizacje z kolejnych miast, m. in. Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska czy Kielc. Poza corocznymi zjazdami, organizowano również krótsze wyjazdy studyjne (m. in. do Radomia czy Gdyni). Ponadto w ramach naszej sieci odbyliśmy trzy zagraniczne podróże o charakterze wizyt studyjnych, podczas których wymienialiśmy doświadczenia z innymi organizacjami pozarządowymi oraz przedstawicielami lokalnych samorządów w Amsterdamie (Holandia), Bratysławie (Słowacja) oraz Wiedniu (Austria).


Miejska Agenda Parlamentarna (MAP 23’)
Regularne spotkania poskutkowały kolejnymi wspólnymi akcjami o charakterze ogólnopolskim. W październiku 2023 roku została zaprezentowana Miejska Agenda Parlamentarna (MAP 23’). Dokument przygotowały ruchy miejskie m.in. z Krakowa, Łodzi, Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy, Szczecina i Gdańska. W MAP 23’ znalazły się zagadnienia związane z zielono-błękitną infrastrukturą krytyczną, mieszkalnictwem, planowaniem przestrzennym, mobilnością, samorządem oraz po raz pierwszy w szerszej debacie publicznej – z tematyką hałasu, czyli smogu akustycznego. Wypracowane rozwiązania zostały zaprezentowane na konferencji prasowej, a sam dokument rozesłany wszystkim komitetom wyborczym, biorącym udział w wyborach parlamentarnych.

" Stop Lex Sutryk"
Rok później, w listopadzie 2024 roku, ruchy miejskie ponownie połączyły siły, organizując konferencję, która była sprzeciwem wobec postulatu zniesienia kadencyjności w samorządach oraz zakazu zasiadania włodarzy w radach nadzorczych lokalnych spółek miejskich. W tym drugim przypadku, uczestnicy konferencji zaproponowali również rozszerzenie zakazu na ich następców oraz radnych samorządowych, co powinno ukrócić zjawisko tzw. korupcji politycznej. Zwrócono również uwagę dla niepokojący stan mediów lokalnych, będących często pod bezpośrednią kontrolą samorządów, których stronniczość może zagrażać prawidłowemu funkcjonowaniu demokracji lokalnych.
