Strona główna drzewa Lasy społeczne: czy ministerstwo uratuje lasy wokół Krakowa?

Lasy społeczne: czy ministerstwo uratuje lasy wokół Krakowa?

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

W poniedziałek 28 października odbyło się czwarte, a tym samym ostatnie spotkanie w sprawie wyznaczenia lasów społecznych wokół Krakowa. Był to trudny dzień i dla nas i dla małopolskich lasów, ponieważ nie udało nam się osiągnąć porozumienia z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie. Jeśli Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie zareaguje – rzeź drzew będzie trwała nadal, a konflikt z leśnikami narastał.

Dla przypomnienia: wspólnie z innymi organizacjami stworzyliśmy ankietę sondażową, w której mieszkańcy i mieszkanki aglomeracji krakowskiej mogli wskazać ważny dla nich las i określić jego funkcje społeczne. Wystosowaliśmy prośbę do wszystkich członków zespołu, w tym nadleśnictw, o udostępnienie ankiety. Dziękujemy miastu Kraków i tym gminom, które włączyły się w akcję i jednocześnie żałujemy, że nie włączyło się żadne z nadleśnictw. Wspólnie zebraliśmy prawie 900 odpowiedzi.

W gronie organizacji i naukowców pracowaliśmy nad przygotowaniem rzetelnej i kompleksowej propozycji, która uwzględni wszystkie kryteria nakreślone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) oraz głosy uzyskane w ankietach.

W efekcie przedstawiliśmy propozycję, która programem lasów społecznych miała objąć 70% lasów na obszarach czterech Nadleśnictw: Niepołomice, Miechów, Krzeszowice oraz Myślenice. Na tym terenie, zgodnie z wytycznymi MKiŚ, gospodarka leśna miałaby być ograniczana, modyfikowana lub całkowicie wyłączana. Wiemy, że wyszliśmy z propozycją ambitną, ale byliśmy skłonni do negocjacji i wypracowania porozumienia z resztą zespołu.

Z kolei Lasy Państwowe zaproponowały zaledwie 7% powierzchni lasów, a wśród nich do wyłączenia z gospodarki leśnej wskazały rezerwaty przyrody i użytki ekologiczne, które już objęte są ochroną, a także miejsca trudno dostępne i nieużytki rolne. W skrajnych przypadkach, jak nadleśnictwo Niepołomice, do wyłączeń wskazano nawet boisko sportowe i pas lasów między autostradą a linią kolejową, gdzie i tak nie prowadzi się gospodarki leśnej.

W trakcie prac zespołu pojawiła się też propozycja osoby reprezentującej Stowarzyszenie Wspierania Więzi Lokalnych Linking Foundation z Tarnowa oraz promującej palenie drewnem. Propozycja ta zakładała wytyczenie lasów społecznych wokół Krakowa poprzez narysowanie “od cyrkla” okręgu o promieniu 20 km od krakowskiego Rynku. Na dodatek zastosowane miały być tylko modyfikacje (bez ograniczeń i wyłączeń z gospodarki leśnej) – czyli de facto zostawienia wszystkiego tak, jak jest obecnie. Propozycja została szybko podchwycona przez Lasy Państwowe i dyrektora Piotra Kempfa, ponieważ niemalże w 100% pokrywała się z wizją LP. Nieważne, że była zupełnie niemerytoryczna i nie spełniała wymogów ministerialnych, ważne, że nadal będzie można do woli ciąć.

Jako strona społeczna – reprezentowana przez 10 organizacji i wspierana przez 3 naukowców, a także posłankę Darię Gosek-Popiołek – próbowaliśmy osiągnąć porozumienie w zespole. Zaproponowaliśmy, aby te 20 km liczyć nie od Rynku, a od granic Krakowa, co skutkowałoby włączeniem do lasów społecznych tych kompleksów, które uzyskały najwięcej wskazań w ankietach i do których można z łatwością dojechać rowerem czy transportem publicznym.

Niestety, mimo dwukrotnej modyfikacji i obniżenia naszej propozycji, jedyne, co usłyszeliśmy, to twarde, stanowcze NIE. W konsekwencji do lasów społecznych nie weszły m.in. Puszcza Dulowska, Puszcza Niepołomicka (wszedł tylko mały kawałek, 90% puszczy nie weszło), Las Tenczyński, Góra Chełm, Las w Czasławiu, Uklejna, Las Czapelski, Las Zagajski, Las w Dębniku i inne.

Na sam koniec, na wniosek dyrektora RDLP Piotra Kempfa, odbyło się nieregulaminowe głosowanie nad połączoną propozycją Lasów Państwowych oraz zwolennika palenia drewnem. Mamy podejrzenia graniczące z pewnością, że głosowanie zostało zarządzone po to, aby dyrektor Kempf mógł opowiadać w mediach, że propozycja LP uzyskała większość i osiągnięto konsensus. Nasza propozycja nie doczekała się głosowania, uznano, że propozycja LP została przyjęta.

ZA byli:

  • Dyrektor RDLP w Krakowie
  • Przedstawiciele Nadleśnictw
  • Przedstawiciele branż związanych z usługami leśnymi: ZUL oraz Biuro Urządzania Lasu
  • 3 organizacje pozarządowe: 
    1. autor propozycji “od cyrkla”, reprezentujący Stowarzyszenie Wspierania Więzi Lokalnych Linking Foundation z Tarnowa, zwolennik palenia drewnem
    2. Liga Ochrony Przyrody, w zarządzie której znajduje 2 czynnych pracowników RDLP w Krakowie, a która była reprezentowana przez byłego dyrektora RDLP w Krakowie
    3. Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Zdrowia Consensus, które ściśle współpracuje z Nadleśnictwem Krzeszowice, również w zakresie promocji leśnictwa
  • Przedstawiciele samorządów, w tym dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie

Na znak protestu na nieregulaminowe głosowanie udziału w nim nie wzięło: 10 organizacji społecznych nie mających żadnych powiązań z Lasami Państwowymi, 3 naukowców oraz posłanka. W głosowaniu nie wziął udziału również przedstawiciel MKiŚ. Organizacja Tres Companieros, zajmująca się promowaniem aktywności fizycznej, wstrzymała się od głosu. 

Obie propozycje – zarówno nasza jak i wspólna LP i zwolennika palenia drewnem – zostaną przekazane do MKiŚ wraz ze szczegółowym raportem.

Losy lasów społecznych są teraz w rękach Ministerstwa.

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz