598
Drugi rok z rzędu sprawdzamy jak nagrzewa się miasto podczas kolejnej fali upałów. Zeszłoroczne pomiary można sprawdzić tutaj, a tym razem poszliśmy w miejsca, z których mieszkanki i mieszkańcy Krakowa korzystają na co dzień – place zabaw oraz przystanki komunikacji miejskiej.
Efekty?
Przestrzenie bez żadnego cienia nagrzewają się nawet do 60°C! Z kolei miejsca, gdzie zasadzono drzewa, potrafią utrzymać temperaturę około 30°C. Dlatego tak ważnym jest systematyczne wprowadzanie zieleni wysokiej, jako elementu infrastruktury, już na etapie projektowania inwestycji. Jadąc przez Kraków widzimy codziennie ile w ciągu ostatnich lat powstało betonowo-asfaltowych pustyń, na których wszelkie życia zamiera przy wysokich temperaturach.
Jeśli chcecie poczuć prawdziwy żar tropików, polecamy wizytę choćby na przystankach wzdłuż niedawno otwartej linii na Górkę Narodową.
Tymczasem kwestia schładzania miast, przy coraz częstszych i dłuższych falach upałów w gwałtownie ocieplającym się klimacie, będzie literalnie sprawą życia lub śmierci, w szczególności dla osób z grup wrażliwych.
Bardzo ciekawie w tym kontekście wypadają badania Polskiej Agencji Kosmicznej. Na seminarium pt. „Monitoring satelitarny dla klimatu. Miejskie wyspy ciepła” przeanalizowano wyniki temperatury powierzchni terenu oraz intensywności miejskiej wyspy ciepła dla Gdańska, Krakowa, Łodzi, Warszawy i Wrocławia.
Co się okazało?
- Maksymalna temperatura powierzchni terenu w 2022 roku była o 10 stopni wyższa (58 stopni) niż maksymalna wartość w latach 2017-2021 (47 stopni).
- Wśród wszystkich analizowanych miast w Krakowie różnica w intensywności powierzchniowej miejskiej wyspy ciepła (różnica między nagrzewaniem się powierzchni w mieście a poza nim) między okresem 2017-2021 a rokiem 2022 była największa i wynosiła 17 stopni. Dla porównania we Wrocławiu były to 3 stopnie.
Jak wynika z analizy Barcelońskiego Instytutu Zdrowia Globalnego w samym roku 2022 z powodu upałów w Europie zmarło 70 tysięcy ludzi. Przy coraz większej liczbie dni upalnych i starzejącym się społeczeństwie te statystyki będą coraz gorsze. Dlatego tak ważnym jest, aby traktować drzewa jako niezbędny element miejskiej infrastruktury.
[Pomiary wykonano 10 lipca, 2024 r., w godzinach 14:30-16:30, przy temperaturze powietrza 34 stopni Celsjusza. Urządzenie: Kamera termowizyjna FLIR E6]