Kamieniołom Libana to jeden z pierwszych wymiernych sukcesów Akcji. Unikatowy w skali miasta ekosystem udało się uchronić przed szkodliwą „rewitalizacją” na przełomie 2019 i 2020 roku. Jej projekt zakładał m.in. tyrolki, kino, a do wycinki wytypowano ponad 1000 drzew.
Dziś te plany są nieaktualne i nie ma do nich powrotu. W zamian za to, spełniając postulaty wielu organizacji i wielu mieszkańców, miasto proponuje utworzenie użytku ekologicznego wewnątrz kamieniołomu. To bardzo dobry kierunek, z tego powodu wspieramy tę inicjatywę.
Chcesz wiedzieć więcej o tym miejscu? Przeczytaj wywiad z dr Jakubowskim: trzymałbym się zasady “mniej znaczy więcej”
Kamieniołom Libana – co robić?
Wypełnij formularz konsultacyjny swoimi słowami, lub skorzystaj z gotowego szablonu, który przygotował Kasper Jakubowski z fundacji Dzieci w Naturę. Szablon znajdziesz tutaj: https://bit.ly/liban-szablon.
Podpisany formularz należy wysłać na adres ws.umk@um.krakow.pl
Oprócz wypełnienia formularza możesz wziąć udział w spotkaniu online 3 lutego (czwartek) o godzinie 16:00. Na spotkanie dołączysz klikając w link -> https://bit.ly/spotkanie-liban. Ponadto podaj informację o konsultacjach dalej, spróbuj zachęcić znajomych i twórz presję z nami!
O co walczymy?
Nasze postulaty są niezmienne. Od początku apelujemy aby w kamieniołomie Libana działało się jak najmniej, dlatego walczymy m.in. o:
– O jak najmniejszą ingerencję w tą unikatową miejską dżunglę.
– O punktowe zrezygnowanie z ochrony czynnej (tam, gdzie to możliwe) na rzecz swobodnego rozwoju tzw. „czwartej przyrody”, bez ingerencji człowieka w naturalne procesy.
– O odpowiedni podział na strefy dostępności w kamieniołomie, aby miejsce to nie utraciło walorów przyrodniczych i atutów „dzikości”, „naturalności”, niezwykłego ducha miejsca (genus loci) odnawiającej się natury na zdegradowanym, opuszczonym przez człowieka terenie, które jest największym jego potencjałem i współczesną wartością.
– O adaptację jednego z zabytkowych budynków przy wejściu do kamieniołomu na pawilon edukacyjny lub centrum edukacji ekologicznej z motywem przewodnim „czwartej przyrody”.
Wspieraj akcje takie jak ta. Zostań naszym patronem na https://patronite.pl/ARDK.