Strona główna Dziki w mieście – plakat informacyjny

Dziki w mieście – plakat informacyjny

Z uwagi na to, że na niektórych osiedlach obserwuje się częstszą niż dotychczas obecność dzików, a także z uwagi na to, że część z nich rodzi się i mieszka w mieście,  a ich sezon rozrodczy zdecydowanie się wydłużył (również przez działalność człowieka), to postanowiliśmy przygotować plakat edukacyjny z najważniejszymi informacjami o tym, co mogą zrobić, a czego absolutnie nie powinni, mieszkańcy i mieszkanki osiedli.
 
Przypominamy, że dziki są zwierzętami dzikimi i jako takie należy je traktować. Dokarmiając dziki, nie stosując się do regulaminu MPO i wystawiając śmieci BIO przed dniem ich odbioru, wyrzucając jedzenie z okna czy balkonu na trawniki, wyrzucając jedzenie dla ptaków na terenach parków czy zieleńców bezpośrednio na ziemię – zapraszasz dziki do miasta i przyczyniasz się do oswajania, a w konsekwencji do zabijania dzików.*
 
Każdy mieszkaniec i każda mieszkanka Krakowa musi mieć świadomość, że konsekwencją dokarmiania (również nieświadomego) dzików, oswajania ich, biegania za nimi z telefonami, a także dokonywania zgłoszeń o obecności dzików do Straży Miejskiej czy innych organów – jest ich zabicie.
 

Plakat można pobrać w dwóch wersjach: .PNG jako grafikę do umieszczenia w Internecie oraz .PDF ze spadami, do druku zarówno samodzielnie, jak i w drukarni. Plakat można drukować zarówno w formacie A4 jak i A3. Zezwalamy na jego dowolną dystrybucję, oczywiście w miejscach do tego przeznaczonych lub po uzyskaniu odpowiedniej zgody. Zapytaj również swoją spółdzielnię/ wspólnotę mieszkaniową czy może go szerzej udostępnić na osiedlu.

Opracowanie graficzne i merytoryczne plakatu: Monika Konieczna – absolwentka kierunku Prawa Zwierząt na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, członkini zespołu ds. dzików działającego przy Prezydencie Miasta Krakowa.

* Z uwagi na ogólnopolskie przepisy dotyczące ASF oraz stanowisk Głównego i Powiatowych Lekarzy Weterynarii (PWL), obecnie nie ma możliwości odłowu i transportowania dzików. Aby odłownie działały w sposób, do którego pierwotnie były przeznaczone, konieczna byłaby zmiana przepisów albo stanowiska PLW. Jednocześnie chcemy przypomnieć, że najbliższe ognisko ASF odnotowano ponad 200 km od Krakowa (3 osobniki). Dodatkowo, Kraków i jego okolice nie są objęte ograniczeniami wynikającymi z przepisów, a i tak zabrania się u nas relokacji dzików, czego zupełnie nie jesteśmy w stanie zrozumieć.

Niemal cały teren Krakowa pokryty jest obwodami łowieckimi. Myśliwi polują na dziki i je zabijają w granicach administracyjnych miasta. Jeśli ktoś myśli, że w Krakowie się nie strzela, to publikujemy poniższe dane uzyskane od kół łowieckich działających na terenie naszego miasta oraz od Wydziału Kształtowania Środowiska.
❗️ W roku 2023 zabito około 990 dzików.
❗️ Do października 2024 roku zabito około 537 dzików.