Strona główna drzewa Piknik i spacer protestacyjny w obronie lasu łęgowego w Przegorzałach

Piknik i spacer protestacyjny w obronie lasu łęgowego w Przegorzałach

przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Zapraszamy na protest w niedzielę 23 października, o godzinie 11 – obok wału wiślanego od strony ul. Księcia Józefa, na przeciwko Kolejowego Klubu Wodnego.

Nasze wydarzenie będzie miało charakter protestu, bo chcemy w ten sposób stanąć w obronie lasu łęgowego w Przegorzałach nad Wisłą, któremu zagrażają plany budowy Trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej.
Organizujemy piknik oraz spacer przyrodniczy, podczas których będziemy wspólnie lepiej poznawać to miejsce oraz rozmawiać o jego przyszłości. Niestety z uwagi na charakter miejsca, chcąc szanować jego dzikich mieszkańców oraz z uwagi na obecność jednego przewodnika, musimy ograniczyć ilość osób, która weźmie udział w spacerze i dlatego obowiązują na niego zapisy. Pozostałe osoby zapraszamy na piknikowanie i skorzystanie z pozostałych atrakcji, które dla was przygotowaliśmy.
 

Spacer przyrodniczy z drem Kasprem Jakubowskim

Dżungla w Krakowie?
Tak! To unikatowe na skalę europejską miejsce znajduje się nad Wisłą, 20 minut spacerem od Wawelu, a dokładniej na jej odcinku pomiędzy Salwatorem a Przegorzałami. Jest to jeden z najcenniejszych pod względem przyrodniczym terenów Krakowa. Rosnące tu lasy wilgotne czarują nieprzewidywalnością, dzikim i nieujarzmionym pięknem, 15 stawami z rzęsą wodną i lianami pnączy. Szczególną wartością są tu martwe drzewa w dużych ilościach i ptaki (aż 60 gatunków).
Zatem… idziemy na bagna!
Zapraszamy dzieci i dorosłych, dużych i małych odkrywców natury na Mikrowyprawę w Naturę – eksplorację dzikiej przyrody w wielkim mieście!
🌿 Co będziemy robić podczas spaceru?
Wspólnie odkryjemy dziką dżunglę w sercu Krakowa czyli łęg w Przegorzałach. Czeka nas spacer w miejsce praktycznie niedostępne przez całą zieloną część roku. Odkryjemy jak dżungla wygląda na w czasie złotej jesieni, kto w niej mieszka i ile w niej jest wody. Czyli czas na dużo radości, swobodnej zabawy w magicznym lesie wierzbowo- topolowym. Gwarantujemy martwe drewno, błoto i dzikie zwierzęta, trochę wiedzy i przyrodniczych ciekawostek. A przede wszystkim wspólne bycie w przyrodzie miasta i jej bezpośrednie doświadczanie, w którym będziemy Wam towarzyszyć i odkrywać jej niezwykłości. Nasze mikrowyprawy to też solidna dawka witaminy „N”, której tak bardzo potrzebujemy teraz dla zdrowia naszego i dzieci. Aha, o tej porze roku nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania – i tego się trzymamy.
🌿 Przygotuj się do spaceru:
– ubierz dobre buty i strój terenowy odpowiedni do pogody (długie spodnie, wygodne buty za kostkę, najlepiej gumiaki),
– weź coś na deszcz, gdyby aura okazała się pochmurna,
– małych odkrywców zachęcamy do wzięcia do plecaka kaloszy, ubrania do wybrudzenia się i woreczka na skarby natury,
– zabierz wodę do picia i najlepiej zdrową przekąskę,
– spotykamy się przy ruchliwej drodze rowerowej. Pamiętaj, żeby nie zatrzymywać się na niej.
Dzieci mogą uczestniczyć w spacerze tylko pod opieką dorosłych. Wybierzemy taką trasę, aby 5-latki mogły ją przebyć samodzielnie

Rodzinny piknik

Zachęcamy do zabrania ze sobą kocy i koszy piknikowych ze smakołykami. Będziemy piknikować w pięknym otoczeniu, malować transparenty, a dzieci zachęcimy do malowania mieszkających w lesie łęgowym zwierząt. Z przygotowanymi pracami zrobimy sobie wspólne zdjęcie, a transparenty posłużą nam do kolejnych akcji protestacyjnych, na które już teraz serdecznie zapraszamy! Będzie też czas na rozmowy i możliwość dowiedzenia się więcej o samym lesie, jak i o planowanym przebiegu tras.

Gdzie się spotykamy?

Już w najbliższą niedzielę, 23 października, zbiórka o godz. 11:00 obok wału wiślanego od strony ul. Księcia Józefa, na przeciwko Kolejowego Klubu Wodnego.
Stąd ruszymy na spacer i do miejsca, gdzie odbędzie się piknik. Jeśli się spóźnisz to możesz do nas dołączyć w tym miejscu: https://goo.gl/maps/1JmaYAy2Mk9QgvkV8. Planujemy, że wydarzenie potrwa do godziny 13:00.

Dlaczego protestujemy?

Wkrótce to magiczne miejsce może przestać istnieć. Miasto planuje przez ten teren poprowadzić Trasę Pychowicką, wybudować węzeł komunikacyjny, parking P&R oraz pętlę autobusową, pomimo, że wierzbowo-topolowe łęgi to ogromna rzadkość w Polsce i są objęte ochroną prawną na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska. Ale nie w Krakowie!
Właśnie ruszają konsultacje społeczne w czterech dzielnicach (Dębniki, Zwierzyniec, Bronowice i Krowodrza). Urzędnicy przygotowali 2 warianty przebiegu Trasy Pychowickiej. Niestety, żaden z nich nie został zaprojektowany tak, aby uchronić las łęgowy w Przegorzałach. Krakowska dżungla zostanie zalana betonem, setki drzew zostanie wycięte, a zwierzęta małe i duże utracą swoje domy, a część z nich po prostu umrze.
Dlatego potrzebna jest mobilizacja nas, mieszkańców Krakowa. Musimy stanąć w obronie bezcennych terenów zielonych w Krakowie, wziąć udział w konsultacjach i powiedzieć “NIE TĘDY DROGA”.

🌿🌿 🌿 
Dołącz do naszego wydarzenia “Trasa Pychowicka i Zwierzyniecka – NIE tędy droga” i dowiedz się, co jeszcze możesz zrobić, aby uratować to miejsce.

—–
Dr inż. Kasper Jakubowski – architekt krajobrazu, edukator i prezes Fundacji Dzieci w Naturę. Popularyzator czwartej przyrody, przewodnik po miejskich „chaszczach, zaroślach, nieużytkach” i autor ebooka „Czwarta przyroda: sukcesja przyrody i funkcji nieużytków miejskich”. Współautor spacerowników dla dużych i małych odkrywców przyrody po dzikiej przyrodzie Krakowa i Warszawy. Inicjator powstania pierwszej Stacji Natura „Żabie Doły w Zielonkach”.

Więcej na ten temat

Zostaw swój komentarz